Soome-ugri KOKARAAMAT

  [karjala] [liivi] [vadja] [isuri] [vepsa] [saami] [mari] [mordva] [komi] [udmurdi] [handi mansi] [ungari]

 

 

 

 

 

 

  [mari]

Külmtoidud ja suupisted

Supid

Pirukad

Küpsetised

Taimetoidud

Lihatoidud

Joogid
 
 

LIHATOIDUD

Lihapuder
Keedetud ümmargune vorst
Vereta tanguvorst
Verivorstid
Volga kotletid
Maks mari moodi
Põdravasikaðaðlõkk
Hautatud põdraliha
Mooritud karuliha
Mooritud jänes hapukoorega
Kapsarullid kohupiimaga
Kapsarullid pudruga
Talvised kapsarullid



Lihapuder


Looma- või sealiha lõigatakse 20-grammisteks tükkideks. Hirsi- või tatratangud puhastatakse ja pestakse. Hakitakse juurde mugulsibul ning segatakse kõik ained. Valatakse veega üle, lisatakse sool ja hautatakse praeahjus.
700 g pudru valmistamiseks võetakse 200 g veiseliha või pisut vähem sealiha, 250 g hirssi või tatari, 400 g vett, 1/2 sibulat, veidi soola.


Keedetud ümmargune vorst

Võetakse 30-40-grammised lihatükid, lisatakse kaeratangud, seibideks lõigatud mugulsibul, pipar, sool, loorberilehed, veidi vett ja segatakse. Eelnevalt töödeldud loomamagu täidetakse seguga, servad ühendatakse ja õmmeldakse kokku suure ümmarguse leiva kujuliselt. Pealt hõõrutakse soolaga, pannakse rasvaga määritud ümmargusele pannile või kaanega suletavasse ümmargusse hautamisnõusse ja küpsetatakse ahjus 1,5-2 tundi. Seejärel jahutatakse ahju veidi ja pannakse vorst uuesti ahju, et see kuivaks. Valmis vorsti säilitatakse jahedas kohas. Võib süüa kuumalt, aga ka külmalt.
1 kg vorsti saamiseks võetakse umbes 250 g suurune magu, 1 kg loomaliha või 800 g sealiha, veidi vähem kui 1 kg lambaliha, 3 keskmise suurusega mugulsibulat, 15 g küüslauku, 100 g kaeratangu, 1 klaas vett, pipart, soola ja paar loorberilehte.


Vereta tanguvorst

Lamba-, veise- või seaspoled pestakse hoolega ja töödeldakse. Täidise valmistamiseks võetakse kaera-, tatra- või nisutangu, tapetud looma sisikonnas leiduvat rasva, mugulsibulat ja pipart. Rasv lõigatakse kuubikuteks, sibul hakitakse ja praetakse. Puhastatud ja pestud tangud, pekk ja sibul segatakse, lisatakse puljongit või vett, soola, pipart.

Sooled täidetakse eelpoolnimetatud seguga. Mõlemad otsad seotakse kinni. Vorste keedetakse soolvees 40-50 minutit aeglasel tulel. Keeduvette soovitatakse lisada pruunistatud (ilma rasvata praetud) sibulalõike ja pipart. Enne lauale andmist võib vorste üle praadida. Seda tuleb teha aga ettevaatlikult, et nad katki ei läheks.
1 kg koduse vorsti jaoks võetakse 200 g soolikaid, 200 g looma sisikonnast saadud rasva, 350 g tangu, 1/21 vett või puljongit, 100 g sibulat, veidi pipart ja soola.


Verivorstid


Täidis valmistatakse kaera- või odratangudest. Pekk lõigatakse kuubikuteks, värskelt tapetud looma veri (tavaliselt seaveri) kurnatakse läbi tiheda sõela või marli. Tangud segatakse verega, lisatakse pekikuubikud, hakitud sibul, küüslauk, sool ja pipar. Täidis pannakse soolikatesse, sooleotsad seotakse niidiga kinni. Pärast seda keedetakse vorste nagu ilma vereta vorstegi.
1 kg verivorsti jaoks võetakse veidi vähem kui 200 g soolikaid, 500 g seaverd, 140 g pekki, 300 g tangu, 80 g sibulat, 15 g küüslauku, 15 g soola, veidi pipart.


Volga kotletid

Valmistatakse pehmest sealihast, mis lõigatakse tükkideks, tambitakse lihahaamriga õhukeseks, maitsestatakse soola ja pipraga ning rullitakst kokku 8-9 cm pikkusteks silindrikesteks. Munadest, jahust ja hapukoorest valmistatakse taigen. Kokkurullitud lihatükid kastetakse pool, vedelasse taignasse ja praetakse 5-6 minutit rasvas. Süüakse kartuli kurgi, tomati, rohelise herne ja sibulagarneeringuga.
100 g sealiha kohta võetakse 1 spl. piima, l spl. nisujahu, 1 tl. hapukoort, 1/2 muna, 1 spl. rasva praadimiseks.

Maks mari moodi

Võetakse looma- või seamaks ja lõigatakse 100-grammisteks tükkideks. Need praetakse rasvas mõlemalt küljelt ja pannakse hautamis-nõusse. Valatakse üle vee või lihapuljongiga, lisatakse tükeldatud kartulid, punased tomatid, porgandid, hakitud sibul, sool, pipar ja loorberilehed. Nõu kaetakse kaanega ja lastakse ahjus haududa 15-20 minutit. Lauale andmisel lisatakse hakitud maitserohelist ja küüslauku.
Maksa võib lõigata ka väikesteks tükkideks ning hautada ilma eelnevalt praadimata, sel juhul keedetakse kartulid eraldi ja lisatakse alles siis, kui maks on valmis.
250 g loomamaksa või veidi vaiksema koguse seamaksa kohta arvestatakse 250 g kartuleid, 1 keskmise suurusega porgand,1 sibul, 1 tomat, 20 g rasva. Soola, pipart, loorberilehti, tilli, rohelist sibulat ja küüslauku lisatakse maitse järgi.


Põdravasikaðaðlõkk

Põdravasika liha lõigatakse 30-grammisteks kuubikuteks ja pannakse 1-2 päevaks marinaadi sisse. Seejärel valatakse marinaad ära ja liha aetakse koos mugulsibula ja pekiga kaks korda hakklihamasinast läbi. Lisatakse sool ja pipar, segatakse. Lihast vormitud pätsikesed lükitakse varda otsa ja küpsetatakse hõõguvate süte kohal.
250 g põdravasika liha kohta arvestatakse 60 g pekki, 100 g marinaadi, 1 sibul. Marinaadi valmistamiseks võetakse 1 l vee kohta 3 spl. äädikat, paar loorberilehte, nelki, pipart, sibulat, paar porgandit, 2-3 spl. suhkrut.


Hautatud põdraliha

1 kg põdralihatükke hoitakse 1-4 päeva alla 6° temperatuuris marinaadis. Seejärel võetakse liha välja ja kuivatatakse käterätikuga ning lõigatakse 2-3 cm suurusteks kuubikuteks. Lisatakse sool, pipar ja praetakse. Seejärel pannakse liha eraldi nõusse, valatakse peale vesi või puljong, lisatakse praetud sibul ja tomatipasta ning hautatakse aeglasel tulel 1,5 tundi. Kui liha on küps, valatakse puljong pealt ära ning valmistatakse sellest punane soust. See kallatakse lihale ja hautatakse koos eelnevalt praetud kartuli, sibula ja teiste juurviljadega 10 minutit.
1/2 kg põdraliha kohta tuleb võtta 200 g marinaadi, 80 g kulinaarset rasva, 30 g tomatipastat, 3-4 sibulat, 1 spl. nisujahu, 3/4 kg kartuleid, 50 g porgandeid, soola ja pipart.


Mooritud karuliha

Karuliha lõigatakse1-1 1/2 kg suurusteks tükkideks, pannakse marinaadi ja hoitakse külmas 3-4 ööpäeva. Seejuures tuleb lihatükke perioodiliselt pöörata. Marinaad valatakse ära, liha kuivatatakse käterätikuga, lõigatakse tükkideks (risti lihakiuga), klopitakse haamriga, soolatakse ja praetakse pannil rasvas. Praetud tükid pannakse hautamisnõusse, valatakse üle puljongiga ja hautatakse kaane all nõrgal tulel. Kui liha on valmis, lisatakse praetud juurvili, sibul ja tomatipasta, pisut äädikat, suhkrut, jõhvikaid ning maitse järgi soola, siis hautatakse veel umbes 15 minutit. Süüakse praekartulitega.
1/2 kg karuliha kohta tuleb võtta 250 g marinaadi, 50 g rasva, 5 sibulat, 70 g porgandeid, 50 g tomatipastat, 50 g suhkrut, 50 g jõhvikaid, 1 spl. äädikat, soola, pipart ja loorberilehti.


Mooritud jänes hapukoorega

Lõigatakse väikesed jäneseliha tükid ja leotatakse 2-3 tundi külmas vees. Siis pannakse liha vastavasse nõusse, valatakse üle marinaadiga ja hoitakse külmas. (Noori jäneseid mõni tund, vanu terve ööpäev.) Marinaadi valmistamiseks võetakse 2%-line äädikalahus, millele lisatakse soola, suhkrut, loorberilehti, piprateri, porgandit. Kõik ained segatakse, keedetakse nõrgal tulel ja seejärel jahutatakse. Marinaadist väljavõetud lihatükid kuivatatakse käterätikuga, pannakse pannile ja praetakse rasvas. Kui liha on küps, pannakse see hautamisnõusse koos praetud sibula ja kartulitega, lisatakse ka pohlad ning valatakse kõik hapukoorega üle. Hautatakse ahjus 15 minutit.
1 kg jäneseliha kohta võetakse 3 mugulsibulat, 100 g rasva, 1 klaas või veidi rohkem hapukoort, 100 g pohli, 1 1/2 kg kartuleid. Marinaadi kogus: 1/2 l.


Kapsarullid kohupiimaga

Kapsas puhastatakse ja pestakse, eemaldatakse juurikas ja pannakse keevasse soolvette. Keedetakse nõrgal tulel 10 minutit, kuni kapsas on poolvalmis. Seejärel võetakse kapsas välja, pannakse pannile ja võetakse lehed ükshaaval lahti. Leherootsud lõigatakse lühemaks. Kohupiimast ja hakitud munast valmistatakse täidis, mis asetatakse igale kapsalehele. Leht rullitakse ettevaatlikult kokku ja praetakse pannil võiga või rasvaga. Kui üks pool on piisavalt praadinud, keeratakse rullid ümber, valatakse peale hapukoor ja lastakse veel veidi küpseda. Lauale andmisel valatakse kapsarullid üle sulavõiga.
1 kg kapsa kohta tuleb võtta 300 g kohupiima, 3 muna, paar spl. rasva või võid, 1/2 klaasi hapukoort ja sulavõi jaoks umbes 1 spl. koorevõid.


Kapsarullid pudruga

Valmistatakse nagu eelmises retseptis, ainult täidiseks kasutatakse sõmerat odra- või kaerakruubiputru. Pudrule lisatakse hakitud munad, toores hakitud mugulsibul ja koorevõi. Kapsarullid pannakse peale praadimist keedunõusse, valatakse üle hapukoorega ja lastakse praeahjus haududa kuni valmimiseni.
1 kg kapsa kohta võetakse 3 sibulat, 100 g võid, 300 g kruupe, paar muna, 250 g hapukoort.


Talvised kapsarullid

Hapukapsas peenestatakse ja hautatakse, lisatakse rasv ja puljong. Lõpuks ka praetud sibul ning suhkur. Riis keedetakse eraldi nõus ja segatakse koos hakklihaga kapsale juurde. Vormitakse kapsarullid ja pannakse küpsetusplaadile umbes 2 cm kaugusele üksteisest. Valatakse üle hapukooresoustiga ja pannakse praeahju.
3/4 kg hapukapsaste kohta tuleb võtta 2 muna, 50 g riisi, 2 mugulsibulat, 20 g rasvainet, 300 g hapukooresousti, 2 tl. suhkrut, 2 tl. nisujahu, 400 g hakkliha.



 
Soome-ugri KOKARAAMAT
©Koostamine. Katariina Juhanson, 1995

[aed- ja juurvilja toidud] [lihatoidud]  [kalatoidud] [seenetoidud] [toidud jahust ja tangainetest] [piima- ja munatoidud] [küpsetised]  [joogid]

rahvaste leheküljele | tagasi esilehele