Soome-ugri KOKARAAMAT

[karjala] [liivi] [vadja] [isuri] [vepsa] [saami] [mari] [mordva] [komi] [udmurdi[handi mansi] [ungari]

 

 

 

 

 

 

  [handi mansi]

Põdralihatoidud

Linnulihatoidud

Kalatoidud

Seenetoidud


 
  HANDI JA MANSI TOIDUD

Handid ja mansid kasutavad toiduks üsna palju põdraliha, mida peetakse eriti väärtuslikuks sügisel. Vanasti söödi põdraliha toorelt vahetult peale looma tapmist, kui liha oli veel soe. Omamoodi delikatessiks peeti põdra silma. Silmaava kohale lõigati auk, millest imeti silma klaaskeha. Joodi ka värskelt tapetud põdra verd. Seda peeti peamiseks vitamiiniallikaks. Põdraverest keedeti tangudega segatud putru, mis oli väga toitev ja energiat andev. Põdralihast keedeti naistele ja meestele eraldi toidud. Nii kuulusid naiste toitude hulka maks, kopsud jt. siseelundid. Kala süüakse nii hantide kui manside juures samuti palju. Keedetud ja küpsetatud kala kõrval tarvitatakse ka toorest kala. Säilitamiseks kala kuivatatakse, kuid kasutatakse teisigi mooduseid. Kala sisikonnast sulatatakse kalarasva. Seened on tulnud hantide ja manside menüüsse vene eeskujul. Seeni lisatakse põdralihale, et muuta liha maitsvamaks. Nii handid kui mansid korjavad hulgaliselt marju.
Peale jõhvikate kogutakse pohli, sinikaid, rabamurakaid ning isegi toomingamarju. Marjadest tehakse kooke ja maitsvaid pirukatäidiseid. Handid nagu teisedki põhjarahvad söövad paljusid toite toorelt. Kuid enne söömaasumist tuleb täita rituaal ja paluda tapetud loomalt andestust, samuti lubada jätkata tapetud looma elu uues vormis. Niisuguses põhjarahvaste rituaalis on tunduvalt vähem valevagadust, mis on omane kõigile ülejäänud lihasööjaile, inimestele, kes söövad tapetud loomade liha ilma ühegi sõnata, palveta, vabanduseta vägivaldselt võetud elu pärast tüki liha nimel. Hantide kombestikku kuulub enesestmõistetavalt kummardamine enne sööma asumist Taeva, Torumi ja Looduse ees. Sellega kaasnevadki tänusõnad ja vabandused. Sööma võib asuda alles selle järel.


 
Soome-ugri KOKARAAMAT
©Koostamine. Katariina Juhanson, 1995

[aed- ja juurvilja toidud] [lihatoidud]  [kalatoidud] [seenetoidud]  [supid] [toidud jahust ja tangainetest] [piima- ja munatoidud] [küpsetised]  [joogid]

rahvaste leheküljele| tagasi esilehele