Soome-ugri KOKARAAMAT

  [karjala] [liivi] [vadja] [isuri] [vepsa] [saami] [mari] [mordva] [komi] [udmurdi] [handi mansi] [ungari]

 

 

 

 

 

 

  [mari]

Külmtoidud ja suupisted

Supid

Pirukad

Küpsetised

Taimetoidud

Lihatoidud

Joogid
 
 

PIRUKAD

Jõhvikapirukas
Õunapirukas
Peedipirukas
Suur eriline pirukas
Meeküpsised



Mari pirukad valmistatakse 1/2-1 kg raskused ja need vormitakse poolkuu-kujuliselt. Tehakse ka ristkülikukujulisi pirukaid kaaluga 1,5-2 kg.
1 kg piruka jaoks kulub veidi üle 700 g tainast ja umbes 400 g täidist.


Jõhvikapirukas

Valmistatakse pärmitaignast. See rullitakse kerkinult laiali umbes 7 mm paksuse kihina ja asetatakse rasvaga määritud küpsetusplaadile. Taignale asetatakse täidisekiht, mis koosneb puuviljamoosist, jõhvikatest ja suhkrust (võib kasutada ka ainult jõhvikaid ja mett). Taigna servad keeratakse üles hagu lahtisel pirukal. Peale pannakse kitsastest taignaribadest kaunistused: triibud, ruudud või rõngad. Pirukas määritakse munaga ja küpsetatakse.
1 piruka jaoks kulub 1/2 kg nisujahu, 1 muna, 1 1/2 tl. võid, 75 g hapukoort, 1 tl. soodat, 1 tl. soola.
Täidis: 3/4 0,5-1 purki moosi, 500 g jõhvikaid, l klaas suhkrut. Võib võtta ka vastavalt 170 g mett, 500 g jõhvikaid, 3/4 purki moosi.


Õunapirukas

Pärmitaigen rullitakse 1 cm paksuselt lahti ja asetatakse plaadile. Kui täidis on pandud, kaetakse pirukas teise taignakihiga. See peab olema veidi õhem esimesest. Kihtide servad ühendatakse. Pirukas vormitakse juba alguses poolkuu-kujuliselt (algul lõigatakse ringikujuliseks). Pealt määritakse munaga ja kaunistatakse taignatükikestega. Mõne aja möödudes, enne kui pirukas on valmis, määritakse uuesti.
1 kg piruka tegemiseks võetakse 2 1/2 klaasi jahu, 2 spl. suhkrut, 20 g margariini või võid, 1/2 muna, 1 tl. soola, 15 g pärmi, 1 klaas vett, 1/2 kg täidist.


Peedipirukas


Tänapäeval valmistatakse pärmitaignast, vanasti magedast taignast. Toored peedid lõigatakse väikesteks tükkideks ja määritakse koored võiga. Võib lisada ka lodjapuumarju koos suhkruga.
1 kg piruka jaoks võetakse 2 1/2 klaasi jahu, 2 spl. suhkrut, margariini või võid 1 spl., 1/4 muna, 1 tl. soola, 15 g pärmi, 1 klaas vett. Täidiseks kulub 1 kg peeti, 100 g võid. Peedi ja lodjapuumarjade segu puhul võetakse 600 g peeti, 700 g lodjapuumarju ja 250 g suhkrut.


Täidised

Õunatäidise valmistamiseks õunad tükeldatakse, lisatakse vett ja suhkrut ning keedetakse nõrgal tulel nagu õunamoosi.
1 kg õunte kohta arvestatakse 300 g suhkrut.

Hernetäidise
saamiseks tuleb herneid eelnevalt 2-3 tundi leotada. Seejärel herned keedetakse ja surutakse ühtlaseks massiks. Maitsestatakse või ja soolaga.
500 g herneste kohta võetakse 2 spl. võid, 1 tl. soola.

Kohupiima ja kartulitäidiseks vajatakse lisaks läbi sõela surutud kartulitele ja kohupiimale veel veidi piima, koorevõid ja maitse järgi soola.
1 kg täidise saamiseks võetakse 600 g kartuleid, 1/2 klaasi piima, 600 g kohupiima, 50 g võid, pisut soola.

Rohelise sibula ja tangutäidisega pirukate valmistamiseks võetakse kaera-, nisu- või hirsitangud, mida on eelnevalt 2-3 tundi leotatud. Tangud segatakse hakitud sibulaga ja lisatakse sool.
1 kg täidise saamiseks kulub 600 g rohelist sibulat, 200 g tangu, 40 g võid, soola.

Kapsa- ja tangutäidiseks tuleb kapsad koos hakitud sibula ja soolaga eelnevalt läbi praadida. Tangud keedetakse ja aetakse läbi sõela. Lisatakse või ja segatakse kõik ühtlaseks massiks.
1 kg värske kapsa (või veidi väiksema koguse hapukapsa) kohta arvestatakse 80 g rasvainet, 1 keskmine mugulsibul, 30 g rohelist sibulat, 200 g tangu, 2 tl. soola.

Seenetäidiseks tuleb seened enne lõigata tükkideks ja praadida koos hakitud sibula ja soolaga.
1 kg seente kohta võetakse 1 spl. võid, 1 1/2 mugulsibulat, 2 tl. soola.

Soolaseente täidise valmistamiseks peaks seeni eelnevalt leotama, et vähendada soolasust. Seejärel tuleb seened lõigata ribadeks ja praadida koos sibulaga.
800 g soolaseentele lisatakse 2-3 hakitud mugulsibulat, 200 g riisi, 60 g võid või margariini, soola ja pipart maitse järgi.

Kuivatatud seente täidiseks seened leotatakse, pestakse ja kupatatakse. Siis pestakse uuesti ja aetakse läbi hakklihamasina. Seejärel praetakse, lisatakse sibul, sool ja pipar, valmistatakse valge jahusoust ja segatakse seened sinna hulka.

Pihlakatäidise valmistamiseks tuleb pihlakaid enne hoida soojas vees. Seejärel lisatakse suhkur ja keedetakse.
700 g pihlakate kohta tuleb võtta umbes 1klaas suhkrut.

Marjatäidiseid võib valmistada igast marjaliigist eraldi või segatult.

Segatäidise puhul võetakse näiteks 900 g mustikaid, 1 kg pohli, 900 g punaseid sõstraid ja 2 klaasi suhkrut.
Vaarikate ja maasikate puhul kulub suhkrut vähem. Suhkur riputatakse marjadele peale enne ahju panemist. Marjad jäetakse terveks, et vedelik piruka seest välja ei voolaks.


Suur eriline pirukas

Kaera-, nisu- või odrajahust valmistatakse pärmitaigen, millele lisatakse pestud jõhvikad (pohlad, pihlakad, lodjapuumarjad) ja mesi. Segatakse hoolikalt.
Tainas vormitakse ovaalseteks tükkideks, asetatakse rasvaga määritud pannile ja hoitakse soojas 10-15 minutit. Seejärel pannakse ahju. Enne ahjust väljavõtmist määritakse meega.
1 kg pirukate valmistamiseks kulub 1/2 kg jahu, 180 g mett, 50 g margariini või võid, 1 muna, 1/2 klaasi piima, 40 g marju, 15 g pärmi, 1/2 klaasi vett.


Meeküpsised

Mesi soojendatakse, lisatakse sool ja sooda ning vesi. Edasi lisatakse sõelutud kaera- või rukkijahu ja segatakse eelnevate ainetega. Saadud taigen kaetakse niiske käterätikuga ja lastakse 1-2 tundi seista. Siis lõigatakse tükkideks ja vormitakse pannkoogikujuliselt umbes 5 mm paksuselt. Küpsetatakse kuumas ahjus 6-7 minutit.



 
Soome-ugri KOKARAAMAT
©Koostamine. Katariina Juhanson, 1995

[aed- ja juurvilja toidud] [lihatoidud]  [kalatoidud] [seenetoidud] [toidud jahust ja tangainetest] [piima- ja munatoidud] [küpsetised]  [joogid]

rahvaste leheküljele | tagasi esilehele