Soome-ugri KOKARAAMAT

 [karjala] [liivi] [vadja] [isuri] [vepsa] [saami] [mari] [mordva] [komi] [udmurdi] [handi mansi] [ungari]

 

 

 

 

 

 

  [vadja]

Taimetoidud

Pudrud

Piimatoidud

Lihatoidud

Kalatoidud

Pirukad

Joogid
 
 

PUDRUD

Kartulipuder

Kartulipuder väikestest kartulitest
Rukkijahupuder marjadega
Kruubipuder mustikatega
Nisutangupuder
Rukkijahupuder leivataignaga
Odrajahupuder vee või kaljaga
Tatratangupuder piimaga
Kaerakiisel


Kartulipuder


Valmistatakse nii vedelat kui tihedama koostisega kartuliputru. Kartulid kooritakse, keedetakse ja tambitakse puruks. Lisatakse piim ja lahtiklopitud muna. Soola pannakse maitse järgi. Seejärel pannakse puder malmpotiga ahju järelvalmima. Võib lisada eelnevalt pruunistatud sibulat.
1 kg kartulite kohta arvestatakse 1 klaas piima, 1 muna, 1 tl. võid, maitse järgi soola.


Kartulipuder väikestest kartulitest

Kartulid puhastatakse ja keedetakse. Seejärel tambitakse puruks ja lisatakse rasvaga praetud peenestatud sibul ja piim. Maitse järgi pannakse soola. Segatakse ja kuumutatakse ahjus. Kanamuna selle pudru sisse ei panda. See lisatakse pudrule järgmisel päeval, kui putru praetakse. Süüakse hapupiimaga.
1/2 kg kartulite kohta võetakse 3/4 klaasi piima, 1 keskmise suurusega mugulsibul.


Rukkijahupuder marjadega

Jahu ja vesi segatakse õhtul ja pannakse ahju sooja. Soola lisatakse vastavalt maitsele. Hommikul puistatakse pudru sisse marjad: kõige rohkem peab olema pohli. Seejärel pannakse puder uuesti ahju ja hautatakse, kuni marjad on pehmed. Süüakse kas kuumalt või jahtunult. Paale puistatakse suhkrut. Paastu ajal suhkrut ei tarvitatud.
1 l vee kohta arvestatakse 1 1/2 klaasi rukkijahu ja 1 klaas marju.


Kruubipuder mustikatega

Kruubid ja vesi pannakse õhtul ahju hauduma. Hommikul lisatakse mustikad ning hautatakse veel umbes l tund. Süüakse suhkruga või ilma.
1 l vee kohta arvestatakse 1 1/2 klaasi kruupe ja 1 klaas mustikaid.


Nisutangupuder


Soolaga maitsestatud vette pannakse nisutangud ja lastakse haududa 3-4 tundi. Süüakse rasva või võiga, harvem toiduõliga, mida kuumutatakse keemiseni.
1 l veele lisatakse 2 1/3 klaasi nisutangu ja veidi üle 1 tl. soola.

Rukkijahupuder leivataignaga

Rukkijahu segatakse õhtul sooja vette, sisse pannakse leivategemisest üle jäänud taignakakuke. Pannakse ahju hauduma. Järgmisel hommikul lisatakse marjad. Leivataigna asemel võib kasutada tükki tahkunud leiba.
1 l veele lisatakse 1 klaas rukkijahu ja 1 klaas marju.


Odrajahupuder vee või kaljaga

Odrajahu segatakse veega, lisatakse sool ja pannakse potiga ahju hauduma. Vee asemel võib kasutada kalja. Süüakse piimaga.
1 l vee kohta arvestatakse 1 1/3 klaasi odrajahu ja 1 tl. soola. Kalja puhul on jahu kogus sama, ainult soola lisatakse vähem.


Tatratangupuder piimaga

See on ainus pudruliik, mida vadjalased keedavad piimaga. Tatratangud ja vesi pannakse ahju ja kui puder on paar tundi haudunud, lisatakse piim. Kui puder jäetakse ööseks ahju, lisatakse piim alles hommikul või valatakse see süües pudrule juurde. Tatratange võib lisada ka kohe keevale piimale. Sel juhul haudub puder kauem.
3/4 l vee kohta võetakse 2 1/2 klaasi tatratangu, 2 klaasi piima ja 1 tl. soola. Kohe piimaga keetes arvestatakse 2 1/2 klaasi tatratangude kohta umbes 2 l piima ja 1 spl. soola. Võib lisada ka rasvainet.


Kaerakiisel

Kaerahelvestele või kaerajahule lisatakse soe vesi ja lastakse veidi hapneda. Lisatakse natuke vett, rasva või võid, maitse järgi soola ja keedetakse kogu aeg segades 30-40 minutit. Kaerajahule võib
eelnevalt lisada juuretist, nii et tekib eelkergitusega taigen. Ka sel juhul keedetakse kiislit vee, rasva (või) ja soolaga.
2 klaasi kaerajahu või kaerahelbeid segatakse veega nii, et jääks küllalt püdel mass. Keetes lisatakse veel veidi vett. Soola lisatakse maitse järgi. 
Soome-ugri KOKARAAMAT
©Koostamine. Katariina Juhanson, 1995

[aed- ja juurvilja toidud] [lihatoidud]  [kalatoidud] [seenetoidud] [toidud jahust ja tangainetest] [piima- ja munatoidud] [küpsetised]  [joogid]

rahvaste leheküljele | tagasi esilehele