Soome-ugri KOKARAAMAT

 [karjala] [liivi] [vadja] [isuri] [vepsa] [saami] [mari] [mordva] [komi] [udmurdi] [handi mansi] [ungari]

 

 

 

 

 

 

  [ungari]

Paprikatoidud


Igapäevased paprikatoidud

Supid

Aedviljatoidud

Jahutoidud
 
 

PAPRIKATOIDUD

Loomalihapaprikás ja -guljašš
Vasika- ja tallepaprikás
Sealihapörkölt, -paprikás
ja disznótoros
Lambalihapörkölt ja -paprikás
ning juhászos
Kanapaprikás



Lambalihapörkölt ja -paprikás
ning juhászos

Budapestlased ja teised Doonau-äärsed elanikud ei söö eriti lamba­liha, sest sellel on tunda lamba lõhna. Neil on kombeks valmistada seda nii, et ei tule isegi meelde, et tegemist on lambaga. Kes on aga maitsnud tõeliselt hästi keedetud lambaliha, peab sellest lugu, ja just nimelt lamba maitse pärast. Lambalihal on pealegi suurepärane omadus sobida kõigi paprikatoitudega.

Lambalihapaprikási puhul pole vaja midagi muud kui seda, et rooga keedetaks klassikalise paprikäsi reeglite järgi. Kõige parem oleks, kui saaks kasutada tervet lammast peast sabani. Kuid selle toidu valmis­tamisel on ka mõned saladused. Üks neist on niisugune: lambaliha-paprikäsi maitse muutub teravamaks, kui lamba pea ja jalad särista-takse eelnevalt pruuniks ja pannakse siis patta ülejäänud liha hulka. Teiseks: rasvas küpsetatud sibula hulka on soovitav panna alguses vaid pool kasutatavast paprikast. Teine pool lisatakse lõpuks, et leem saaks punasem ja värskem. Mõnel pool peetakse veini lisamist "salarelvaks". Tegelikult põhjustab vein maitse muutumist hapu­kamaks ja selle tulemusena lamba maitse moondub. (Karjased keeda­vad paprikäsi koos veiniga vaid siis, kui liha on suvel kuumaga omandanud ebameeldiva lõhna.) Usutakse ka, et liha saab parem, kui sellele pannakse juurde tugevamaitselist kaunpipart. Kuid tegelikult hävitab see lamba looduslikult peene maitse. Kaunpipar sobib juurdepanemiseks vaid siis, kui see ei ole kange.

Lambalihapaprikäsi valmistamisel on vaja meeles pidada vanu tavasid. Lambalihapaprikäs on äärmiselt oivaline rasvane roog, millel on oma maitse ja lõhn. Selle juurde süüakse keedetud kartuleid, ka salatit. Kõige parem on lambalihapaprikäs aga leivaga. See annab võimaluse juua kõrvale kõikvõimalikke veine.

Lambapörkölt ei jää millegi poolest maha paprikäsist. See kujutab endast tihedama leemega veelgi tugevamamaitselist rooga kui on kastmetaoline vähese leemega keedetud lammas. Liha on omas rasvas pannil pruunistatud ja seetõttu on selles toidus veelgi enam lambamaitset. On neidki, kellele pörkölt tundub parem lambaliha-paprikäsist, kus rasva ja sibula maitse varjutavad lambamaitset.

Pea ja jalgade kärvitamisega tekib suurepärane maitse. Päid-jalgu keedetakse alguses eraldi, sest nad pehmenevad aeglasemalt. Hea lambalihapörkölti valmistamise tähtsaim eeldus on see, missugusel ajal pannakse eelnevalt rasvas praetud ja paprikaga segatud sibul lihale juurde. Asi on lihtne, kui need panna patta koos lihaga. Ka põhjakõrbemise oht on väiksem. Niimoodi väheneb aga veelkordse röstimise käigus tekkiv peen maitse. Kõige paremini tuleb maitse esile, kui lasta lihal küpseda omas mahlas ilma lisanditeta. Praetavaid lihatükke ei tohi pöörata liiga sageli, kuigi see tähendab kõrbemise

ohtu. Et vältida vee lisamist ja kõrbemist, tuleb lisada küpsetatavale lihale veidi paprikaga segatud sibulat ja natuke (mõni tilk) vett. Eriti on vaja seda teha juhul, kui lihakogus on väike. Nii valmistatud pörkölt on lambaliharoogadest lugupidavate inimeste maiuspala.

Hoopis midagi muud on karjuste kombel keedetud lammas — juhászos. See kuulub ühte ja samasse rühma halászlé, disznótoros paprikási ja loomalihaguljasiga. Küpsetatud lambaliha pannakse külmalt patta koos hakitud sibulaga ja lisatakse vett nii palju, et see kataks liha. Kui toit hakkab keema, lisatakse sool ja paprika. Sel viisil valmistades saab paprikaleent küll üsna palju, kuid see tähendab ka värske ja puhta maitse teket, pealegi pole leem rasvane. Juurde süüakse keedetud kartuleid, aga veel parem on toit hoopis ilma kartuliteta.

Eelpoolkirjeldatud tehnoloogial on veel üks eelis: sellega ei kaasne mingit riski ja sel viisil keetes ei suuda rooga ära rikkuda isegi algaja kokk.



 
Soome-ugri KOKARAAMAT
©Koostamine. Katariina Juhanson, 1995

[aed- ja juurvilja toidud] [lihatoidud]  [kalatoidud] [seenetoidud]  [toidud jahust ja tangainetest] [piima- ja munatoidud] [küpsetised]  [joogid]

rahvaste leheküljele | tagasi esilehele