Soome-ugri KOKARAAMAT

 [karjala] [liivi] [vadja] [isuri] [vepsa] [saami] [mari] [mordva] [komi] [udmurdi] [handi mansi] [ungari]

 

 

 

 

 

 

  [ungari]

Paprikatoidud


Igapäevased paprikatoidud

Supid

Aedviljatoidud

Jahutoidud
 
 

PAPRIKATOIDUD

Loomalihapaprikás ja -guljašš
Vasika- ja tallepaprikás
Sealihapörkölt, -paprikás
ja disznótoros
Lambalihapörkölt ja -paprikás
ning juhászos
KanapaprikáSealihapörkölt, -paprikás
ja disznótoros

Sealiha sobib paprikatoitude juurde nii pörkölti, paprikas! kui niisuguse toiduna, mida ei valmistata ei pörkölti ega paprikasi reeglite järgi. Kõigil muudel viisidel keedetud sealihast kõige peenem on disznótoros-paprikás ehk seatapjapaprikás.

Sealihapaprikäsi keetes on vaja tähele panna järgmist: liha peab sisaldama nii konte kui nahka (seljakamarat, küljetükki, sõrgu, kõrvu ja sabagi). Hoolitseda on vaja ka selle eest, et pekki oleks vähe või üldse mitte.

Paprika ja sibula suhtes sealiha puhul erilisi nõudeid ei ole. Mis aga kergesti toidu maitset mõjutab, on leeme hulk. Pigem võib seda olla rohkem kui vähem, sest rohkes leemes tõuseb sealihale omane maitse paremini esile ja paprika ning sibula ühismõju tundub väiksemana. Sealihapörköltiks sobib kõige paremini kontideta liha. Kui seda valmistada lambalihapörkölti kombel, on tulemus väga hea. Sealiha kannatab vabalt ka ilma leeme ja sibulata küpsetada. Sealihast tuleb rohkem oma mahla kui lambalihast, aga siiski mitte nii palju, et liha selles vedelikus keeks. Poole keetmise ajal lisatakse eraldi rasvas küpsetatud ja paprikaga segatud sibul. Tuleb vaadata, et sibulat oleks vähem kui paprikat. Seejärel lisatakse natuke leent, ja noore sea liha küpseb ilma mingi lisavedelikuta. Nii valmistatud pörkölt ei ole rasvane.

Välioludes keedetud sealihapörköltit või -paprikäsi süüakse tavaliselt ilma maitseaineteta ja kõige paremini sobivad selle juurde tarhonya (kodused makaronitooted) või kartulid. Klimbid siia ei sobi. Mõlema sealihatoiduga sobivad hästi konservsalatid ja jookidest valge vein. Disznõtoros ehk seatapja-paprikäs kuulub niisuguste toitude hulka nagu lambaguljasš või uhhaa või lambakarjuste moodi keedetud lammas. Seda toitu valmistatakse pliidil panni peal. Sedagi rooga võib teha töö vaheajal. Disznõtoros keedetakse ühes nõus, kuhu kõik ained pannakse korraga. Keedutehnika on nii lihtne kui üldse võib olla. Seda sellepärast, et seatapu ajal on igaüks talle antud tööga seotud ja lõunasöök tuleb valmistada kiirtööna.

Valitakse väga mitmesugustest kohtadest raiutud sealiha, tingimata peab olema konte ja nahatükke. Vastavad tükid kogutakse juba liha raiumise ajal. Peavad olema järgmised kehaosad: üks sõrg, mõni selgroolüli, paar ribikonti, nahatükke pea piirkonnast, võimaluse korral terve kõrv, jalalaba ja võimalikult erinevat kondita liha. Kõik tükid pannakse keedunõusse, lisatakse hakitud sibul ja peale valatakse nii palju vett, et liha oleks kaetud. Kui vesi hakkab keema, pannakse juurde sool ja pool paprikast. Teine pool lisatakse keetmise lõpus, et toit saaks värvikam ja värskem. Keetmise jooksul lisatakse leent, et seda oleks rohkem kui paprikäsi puhul. Päris supi moodi roog ei tohi tulla, sest seda ei sööda lusikaga, vaid kahvliga. Eraldi lisatakse veel marlikotti mässitud ajud ja maksatükid. Seejuures peab jälgima, et neid ei lisataks enne, kui keetmise lõpuni on jäänud 10-15 minutit. Nimetatud komponendid annavad toidu maitsele pikantset täiendust. Saadud paprikaliha on eriliselt maitsev tekkinud paksus süldileemes. Ta mõjub kerge ja värskena, samuti pole tal sealiha üldtuntud rasvasust ega rasvas kärvitatud sibula maohapet ärritavat teravust. Kõrvale võib pakkuda keedetud kartuleid, aga veel paremini sobib paljas leib. Kindlasti kuulub selle toidu juurde marineeritud paprika. Külmana on see ainulaadseks paprikatarretiseks hommikusöögi juurde, aga võrratult maitsev on roog õhtulgi. 
Soome-ugri KOKARAAMAT
©Koostamine. Katariina Juhanson, 1995

[aed- ja juurvilja toidud] [lihatoidud]  [kalatoidud] [seenetoidud]  [toidud jahust ja tangainetest] [piima- ja munatoidud] [küpsetised]  [joogid]

rahvaste leheküljele | tagasi esilehele