Soome-ugri rahvaste III maailmakongress
Helsingi (Soome Vabariik) 10.–13. detsember 2000
 
   
  Resolutsioon
   
  Sektsioonid
   
  Vastukajasid
   
  Pilte
   
   
Soome-Ugri Rahvaste Konsultatiivkomitee
   

VASTUKAJASID

Soome - Ugri toetusrühm kohtus Fenno-Ugria Asutuse esindajatega

Riigikogu Soome - Ugri toetusrühma liikmed kohtusid täna pärastlõunal Fenno- Ugria Asutuse esindajatega.
Soome-Ugri toetusrühma esimees Arnold Rüütel andis külalistele ülevaate rühma tegevusest. Ta rõhutas, et Riigikogu liikmed on teadvustanud hõimurahvaste probleemide olulisust tänapäeva kiirelt muutuvas ühiskonnas. Pikemalt peatus ta hiljuti Helsingis toimunud III Soome-Ugri rahvaste maailmakongressi tööl, kus põhiteemadeks olid põlisrahvaste õigused, keele püsivuse probleemid ning piirkondlik areng.

Riigikogu liige Mart Nutt tutvustas kongressil vastuvõetud resulutsiooni lisatud eestipoolseid väikerahvaste enesemääramisõigust käsitlevaid muudatusi. Ta lisas, et mitte ükski sisseviidud muudatus polnud vaid Eesti erihuvi, vaid terve Soome-Ugri küsimus. Fenno-Ugria Asutuse direktor Krista Sürje juhtis omakorda tähelepanu resolutsioonis olevale ettepanekule kuulutada oktoobri kolmas laupäev rahvusvaheliseks Soome-Ugri rahvaste päevaks. Samuti andis ta ülevaate erinevate sektsioonide tööst kongressil.

Riigikogu liige Georg Pelisaar juhtis tähelepanu setudega seonduvatele probleemidele ning tegi ettepaneku arutada küsimust ka Fenno-Ugria Asutuses.
Kohtumise lõpus rõhutas A. Rüütel, et meie eesmärk on kaasa aidata kultuuride paljususe säilimisele. Eestis korraldatav IV Soome-Ugri rahvaste maailmakongress peab looma uue arusaama nende ülesannete mõistmiseks, lisas ta.
Kohtumisel osalesid veel Riigikogu Soome-Ugri rahvaste toetusrühma aseesimehed Aimar Altosaar ja Jaan Leppik ning liikmed Vootele Hansen, Mart Meri, Jaanus Männik ning Arvo Sirendi. Fenno-Ugria Asutust esindasid juhatuse liige Tõnu Seilenthal, nõunik Jaak Prozes ja Soome-Ugri rahvaste infokeskuse juhataja Andres Heinapuu.

19. detsember 2000 Riigikogu pressitalitus

***

Rein Sikk.Tallinn muutub hõimlaste pealinnaks. Eesti Päevaleht 14.12.2000

Rein Sikk. Vene minister pani kongressi kihama. Eesti Päevaleht 13.12.2000

Rein Sikk. Meri läks venelastega hantide pärast tülli. Eesti Päevaleht 12.12.2000

Kirsti Ruul, Andres Heinapuu. Ettevalmistused soome-ugri rahvaste III maailmakongressiks. Fenno-Ugria Infoleht, 2000, nr 2 (22)

<<
 

 Algus

  I - Sõktõvkar, 1992 II - Budapest, 1996 IV - Tallinn, 2004