Soome-ugri KOKARAAMAT

 [eesti] [soome] [karjala] [liivi] [vadja] [isuri] [vepsa] [lapi] [mari] [mordva] [komi] [udmurdi] [handi mansi] [ungari]

 

 

 

 

 

 

  [udmurdi]

Suupisted ja salatid

Lihatoidud

Supid

Aedviljatoidud

Seenetoidud

Jahutoidud

Joogid
 
 

LIHATOIDUD

Vasikalihast (Iūevski kotletid)
Põdralihast (põdraliha kotletid, põdraliha iūevskipäraselt)
Linnulihast (praetud laanepüü, praetud hani, part kaseriisikatega, kana udmurdi moodi, kanapojad)
Lambalihast (lambaliha udmurdi moodi)
Loomalihast (praetud jänes, Iūevski filee, udmurdi hakkfilee, udmurdi dulma)
Maksakotletid, ajukotletid
Lõmo
Seapeavorst, seasink udmurdi moodi
Sültvorst, sült
Liha taignas
Vasikajalad sibulasousti ja munalisandiga Praetud laanepüü (põūem sjala)


Eelnevalt puhastatud ja töödeldud laanepüüd leotatakse 2 tundi vees, pestakse veel kord ja pannakse 4-5 tunniks piima sisse. Võetakse seejärel välja, hõõrutakse soola, pipra ja hapukoorega ning pannakse praeahju. Aeg-ajalt valatakse peale praadimisvedelikku, et liha ei jääks kuivaks ega kõrbeks.

800 g laanepüü kohta võetakse 300 g piima, 200 g hapukoort, 150 g maitsejuuri, soola maitse järgi.


Praetud hani (põzem zazeg)

1. Hani puhastatakse, pestakse, pannakse keedunõusse ja lisatakse vesi. Keedetakse aeglasel tulel. Sool ja maitsejuured lisatakse keetmise ajal. Kui liha on pehme, võetakse hani välja, kuivatatakse ja raiutakse tükkideks. Lihatükid kastetakse lahtiklopitud muna sisse ja veeretatakse riivsaias. Praetakse rasva sees pannil.
Samaaegselt valmistatakse hanepuljongist valge soust. Puljongile lisatakse peenestatud maitserohelist ja küüslauku, koorevõid ja lodjapuumarju. Kõik ained segatakse ja keedetakse hästi läbi. Jahu ja vesi segatakse ning lisatakse kastmele. Soust peab olema teravamaitseline.

1/2 kg haneliha kohta võetakse umbes 25 g porgandit, 1 mugulsibul, 15 g peterselli, 15 g tilli, 25 g rohelist sibulat, 250 g hanepuljongit, 1 spl. jahu, 25 g lodjapuumarju, 50 g võid, 1 muna, 1 spl. riivsaia.

2. Pestud ja eelnevalt töödeldud hani raiutakse tükkideks. Praetakse koos juurvilja, jahu ja pekikuubikutega. Võetakse keedunõu, kuhu asetatakse kihiti juurvili (naeris, porgand, kaalikas, kartul, sibul) ja haneliha. Kõige peale pannakse tomativiilud, riputatakse üle soolaga ja lõpuks valatakse peale puljong. Nõu suletakse tihedalt ja pannakse hauduma praeahju. Umbes 10 minutit enne hautamise lõppu lisatakse loorberilehed. Liha peab valminult olema teravamaitseline ja aromaatne.

400 g haneliha kohta võetakse 20 g pekki, 60 g naerist, 90 g porgandit, 60 g kaalikat, 1/2 kg kartuleid, 90 g tomatit. Soola, pipart ja loorberilehti pannakse maitse järgi.

3. Hautatud hani riputatakse üle soolaga. Kui on tegemist vana hanega, on soovitatav seda keeta. Praadimiseks hani tükeldatakse. Tükid pannakse pannile ja pruunistatakse rasvas. Seejärel asetatakse küpsetusnõusse ja pannakse praeahju. Kaas hoitakse tihedalt peal. Lisatakse maitsejuured ja vürtsid. Kui hane praetakse tervelt, pannakse see küpsetusplaadile ja küpsetatakse keskmises kuumuses. Liha valatakse pidevalt üle puljongiga, et see ei jääks kuivaks. Samas määritakse hapukoorega ja lisatakse maitseained.

1/2 kg haneliha kohta võetakse 1/2 spl. hapukoort, soola ja vürtse maitse järgi.


Part kaseriisikatega

Part töödeldakse eelnevalt ja pestakse soojas vees, seejärel külmas vees. Lihakeha hõõrutakse sisse soola ja pipraga ning praetakse pannil. Praadimise käigus lisatakse mugulsibul, jahus paneeritud porgandid, lodjapuumarjad, või ja puljong. Nõu kaetakse kaanega ning pannakse praeahju. Niikaua, kuni part küpseb, valmistatakse ette soolariisikad. Seened pestakse, lõigatakse tükkideks ja pannakse võiga ülevalatult pardi juurde pannile või hautamisnõusse. Lisatakse ka veini. Kui part on küpsenud, võetakse see välja. Järelejäänud vedelik kumatakse, valmistatakse soust. Selleks võib lisada veega segatud jahu, et soust saaks paksem. Tuleb jälgida, et soust oleks teravamaitseline ja seene maitse oleks tuntav. Soustile lisatakse rohkesti maitserohelist.

1 kg pardiliha kohta võetakse 3 mugulsibulat, 1 spl. jahu, 120 g porgandit, 120 g soolatud riisikaid, 60 g koorevõid, 30 g lodjapuumarju, 50 g maitserohelist, soola ja pipart maitse järgi.


Kana udmurdi moodi

Kana raiutakse põiki pooleks, rind jäetakse terveks. Tiivad painutatakse seljale kokku, jalad asetatakse nn. taskusse. Hõõrutakse soola ja pipraga, rind pressitakse raiekirve abil vastu nõu põhja, kuhu pannakse eelnevalt koorevõid. Hautatakse, võetakse uuesti välja, pannakse jälle veidikeseks ajaks pressi alla, määritakse küüslaugu ja hapukoorega ning pannakse panniga praeahju. Perioodiliselt valatakse liha leemega üle.
Kui kana on pehme, võetakse see ahjust välja ja serveeritakse kas tervelt või tükkidena. Süüakse juurvilja või riisiga.

1 kg kana kohta võetakse 3 spl. hapukoort, 50 g võid, 50 g valget veini, 200 g kastet, 250 g võid küpsetamiseks ja 50 g maitserohelist.


Kanapojad iūevski moodi

Kanapojad töödeldakse ja pestakse, raiutakse pooleks ja klopitakse haamriga kergelt läbi. Seejärel hõõrutakse liha läbi sõela aetud pihlakamarjamassiga või pihlakamahlaga ja pannakse emailnõusse. Lisatakse hakitud sibul, petersell, seller. Maitsestatakse soola ja pipraga ning hoitakse 2-3 tundi praeahjus. Pärast seda võetakse kanapojad välja, hõõrutakse sisse sibula ja hapukoorega ning praetakse kuumal pliidil mõlemalt küljelt. Seejärel pannakse kanapojad hautamisnõusse koos porgandite, peterselli, sibula ja värskete tomatitega. Lisatakse praetud puravikud, pihlakamarjad või praetud sõstrad ja jätkatakse hautamist. Kõige viimasena lisatakse loorberilehed, jahu ja või ning maitsestatakse.

1/2 kg kanapoegade kohta võetakse 1 spl. hapukoort, 50 g porgandit, 40 g puravikke, 250 g kartuleid, veidi lillkapsast, peterselli, pihlakaid, umbes 10 tomatit, 1 spl. jahu ja võid, soola, pipart ning loorberit maitse järgi.

 

   
Soome-ugri KOKARAAMAT

[aed- ja juurvilja toidud] [lihatoidud]  [kalatoidud] [seenetoidud]  [toidud jahust ja tangainetest] [piima- ja munatoidud] [küpsetised]  [joogid]

rahvaste leheküljele