Soome-Ugri Rahvaste Infokeskuse pressiteade 08. 01. 2003

Fenno-Ugria Hõimuklubis kõneldakse teatrist ja maridest

Fenno-Ugria Hõimuklubi õhtul 9. jaanuaril jagatakse muljeid Marimaalt soome-ugri teatrifestivalilt. Hõimuklubi algab tavapäraselt kell 18.00 Tallinnas Akadeemilise Raamatukogu saalis. Külas on Anne Türnpu ja Rein Sikk.
Ainsa välisteatrina osales neljandal soome-ugri teatrifestivalil Rakvere teater Anne Türnpu lavastusega “Põdernaine”. Anne Türnpu ja festivali ainus välisajakirjanik Rein Sikk vestlevad “Põdernaise” menust, soome-ugri teatri võimalustest ja suundumustest. Kõneldakse ka Venemaa südames elava hõimurahva elu-olust ja argipäeva troostitust trostivast pöörasest temperamendist. Vestlust illustreerivad reisifotod.
Rein Sikk on Päevalehes kirjutanud: “Pool tuhat mari jalga taob parketil maagilist rütmi. Seelikud triigitud, püksid viigitud, kogunevad oma pealinnas vähemuses olevad marid igal pühapäeval simmanile. Tunde laulu ja jalatrampimist, rõõmu kõige kiuste mariks olemisest. Marid on Euroopa viimane maausku rahvas, toimetavad riitusi ligi kolmesajas säilinud hiies.
Tolm tõuseb kulunud põrandalt. Memmed pühivad silmi, kui lavastaja Anne Türnpu mari laulu üles võtab. Vahelduvad pillimehed, välguvad kuld- ja hõbehambad, mass tantsib.”
Rakverlaste “Põdernaise” suunitlus haakus Venemaa soome-ugri teatrite taotlustega. Kohalik kriitik kirjutas etendusest: “Hoolimata sellest, et kodumaal mängitakse lavastust vabas looduses, soometsas, varahommikul, kui rohi on kastene ja mänguplatsi ümbritseb udu, juhtus Joškar-Ola teatri lavakarbis väike ime. Selle ime nimeks võiks olla elu. Mitte konkreetse naise elu, vaid naise üleüldse. Naise, kes peab jumala tahtel ise sündima, mehele minema, lapsi sünnitama ja surema – laulatama end maaga. Kuidas on see ammustest aegadest toimunud, suudeti näidata peaaegu sõnadeta, kasutades hästi treenitud füüsilist aparaati, näitleja keha. Iidsete rahvapillide helid tegid samas oma tööd alateadvuse tasemel.”
Neljandale soomeugri tearifestivalile eelnev aeg oli Marimaal poliitiliselt dramaatiline. Et Mari Rahvusteatri direktor osutus uue Marimaa presidendiga opositsioonis olevaks, siis isiklike arvete õiendamise käigus otsustati koguni teater likvideerida. Mari kultuuri jäi muudegi arveteõienduste ning varade ümberjaotamise rataste vahele. Soome ajalehe Helsingin Sanomat kaasabil tõusis sellest rahvusvaheline skandaal, mis ulatus Euroopa Nõukoguni. Kohapeal toimus esimene maride meeleavaldus oma kultuuri kaitseks ja president Leonid Markelovi vastu. Moskva soome-ugri riikide suursaadikud käisid asja uurimas. Teater jäi alles, kuid reorganiseeriti ning selle käigus vahetati välja direktor. Maineparanduskampaania käigus kästi uuel direktoril kiiresti ülesoomeugriline teatrifestival korraldada.

Kahe nädala pärast, 23. jaanuaril, kõneleb Hõimuklubis Ingrid Rüütel soomeugrilaste koostööst maailmakongressidel, 6. veebruaril tähistab Hõimuklubi saami rahvuspüha.

Neljapäeviti iga kahe nädala tagant Tallinnas Eesti Akadeemilise Raamatukogu saalis (Rävala pst 10, III korrus) toimuval klubiõhtul astuvad üles hõimurahvaste, nende kultuuride ja keeltega erinevalt seotud inimesed. Klubiõhtu algab kell 18.00, osavõtt on vaba ja tasuta.
Fenno-Ugria Hõimuklubi korraldajad on MTÜ Fenno-Ugria Asutuse Hõimukeskus ja Soome-Ugri Rahvaste Infokeskus. Hõimuklubi toetab Tallinna linn.


Andres Heinapuu
Soome-Ugri Rahvaste Infokeskuse juhataja
e-mail suri@suri.ee,
tel 644 92 70, 056 954 740

Vt ka:
Rein Sikk. Sürrealistlik Marimaa. EPL 30.11.2002
http://www.epl.ee/artikkel.php?ID=221670

Rein Sikk. Marid õpivad eesti keelt ilma õppevahenditeta. EPL 27.11.2002
http://www.epl.ee/artikkel.php?ID=221357

Rein Sikk.Hõimurahva keeleõpet soovivad paljud toetada EPL 29.11.2002
http://www.epl.ee/artikkel.php?ID=221573

Teatritrupp koges Maris eksootikat. Virumaa Teataja 27. 11. 2002
http://www.virumaateataja.ee/index.html?number=347&op=lugu&id=7643

Poliitilist tausta vt SURI pressiteadetest:

Marimaa valitsus kavatseb likvideerida Mari Rahvusteatri
http://www.suri.ee/press/2001/1012mari.html
Mari president peab mari keelt maamatside keeleks
Helsingin Sanomat avaldas president Leonid Markelovi ja rahvuskongressi esimehe Viktor Nikolajevi nägemuse põlisrahva olukorrast Marimaal
http://www.suri.ee/press/2001/1217mari.htm
Marimaa president süüdistab ajalehte Helsingin Sanomat rahvusvahelise õiguse rikkumises
http://www.suri.ee/press/2002/0125.html
Helsingin Sanomate peatoimetaja ei näe alust kohtuasjaks
http://www.suri.ee/press/2002/0131mari.html

tagasi