Jovlan´ Olo
(Vladimir Romaškin)

ersa-mokša muusik, soome-ugri rahvuslane

sündinud 6. IX 1951
surnud 29. VIII. 2002

Miä sinon või viil elläq
muusik mehinik esä ni päälik
miä sust om tuumada olnuq
mõcik uhkõ kavval ni tark
iistpallõja tansaman narr

Kauksi Ülle

          Nekroloog

Soome-ugri maailma tabas korvamatu kaotus, kui 29. augustil 2002. a suri Saranskis (Mordva Vabariik, Venemaa) Maarjamaa Risti kavaler, ersa ja mokða muusik ning kultuuritegelane Vladimir Romaškin, omakeelse nimega Jowlan Olo. Ta oleks 6. septembril saanud 51-aastaseks.

Pärast Kaasani konservatooriumi lõpetamist 1980 asus Romaðkin tööle Mordva Keele, Kirjanduse ja Ajaloo Instituudi folkloristikaosakonda. 1990. a asutas ta ansambli "Toorama", et taaselustada iidset ersa ja mokða meestelaulu traditsiooni. Tooramast kujunes rahvusvaheliselt tuntuim Venemaa soomeugrilaste ansambel, kellelt ilmus mitu CD-plaati. Tänu Romaðkini elutööle on tekkinud ersa ja mokða omakeelne popmuusika, samuti tegeles ta rahvusliku jazzi loomisega. 1991. aastal asutas Romaðkin rahvusliku noorteorganisatsiooni Od Vii (Uus Jõud). Teostamata jäi tema unistus ersakeelsest raadiojaamast.

Kuigi Romaðkin tegutses väga mitmel alal, oli kogu tema tegevus suunatud ersade ja mokðade rahvusliku eneseteadvuse kasvule, rahvuskultuurilise identiteedi tekitamisele ja tugevdamisele, nende muutmisele etnograafilistest eksponaatidest täisväärtuslikuks rahvuseks. Ta suutis leida vahendeid ja võimalusi ka neile projektidele, mida teised võimatuks pidasid. Ta oli üks väheseid, keda kuulasid ja arvestasid kõik Mordva rahvusliku liikumise kildkonnad, aga samuti Mordva Vabariigi valitsus.

Romaðkinil oli hämmastav anne haarata inimesi jäägitult, panna end kuulama. Tema energia ja hääle mõju oli lummav, millest hõimupäevadel said osa tuhanded meie kooliõpilased, samuti Viljandi Pärimusmuusika festivalidel käinud. Temas oli midagi kuninglikku, temas oli väge, nagu Toorama muusikaski. See muusika ühendas ja rõõmustas kogu soome-ugri maailma, me kõik tundsime uhkust – meil on Toorama.

Korvamatu kaotus – ja see ei ole lihtsalt vormel – on Jowlan Olo lahkumine ka paljudele eestlastele ning setudele. Ja mitte ainult neile, kellel temaga koos tehtavad tööd pooleli jäid.

Toorama Austajate Ring
Eesti Ersa-Mokša Sõprade Selts
MTÜ Fenno-Ugria Asutus

Loe ka:

Kuninga uinumine. Kauksi Ülle teno ja itk

Suri Toorama juht ning mordva rahvusliku liikumise liidreid Vladimir Romaškin
Sven Vabar, Raadio Vaba Euroopa

Vladimir Romaškin: Me laulame, valjusti ja läbitungivalt, ning meil on väga palju energiat, raevu. Miks? Sest me tunneme: nüüd kohe saabub lõpp
Indrek Särg, Taive Särg, Postimees 30. aprill 1999

Lauluvägilased iidset kultuuri päästmas.
Mordva lauluansambli Toorama uus CD esindab boreaalset laulukultuuri
Lauri Sommer, Sirp 16.09.2000

Hőimukuu aprill: Kokkupuuteid elusate rahvaste ja elusa kultuuriga
Andres Heinapuu, Sirp 12.05.2000