Tallinn, 14. juuli 2005 Tallinn, 01. august 2005Tallinn, 07 July 2005
PRESSITEADE

 

SOOME-UGRI RAHVASTE INFOKESKUS tel/faks: +372 644 9270
e-post: suri@suri.ee
http://www.suri.ee/press/2006/p060417est.html

Ersade ja mokšade vahel asuvad šokšad

Eesti Mordva Kultuuriselts ja MTÜ Fenno-Ugria Asutus on ersa keele päeva puhul Eestisse kutsunud Mordva Vabariigist, Tenguševo rajoonist folklooriansambli "Šokšanka" ja Mordva Rahvusteatri kirjandusala juhataja Valentina Mišanina.

Kolmapäeval, 19 aprillil kell 19.00 Tallinna Muusikamajas Uus t. 16 toimuval ersa õhtul esineb "Šokšanka", lisaks neile astuvad üles ka Kannelkonna ja Tantsuklubi inimesed. Reedel 21. aprillil kell 18.00 toimub Tartu KirjanduseMajas Vanemuise 19 ersa õhtu, esinevad ansamblid "Šokšanka" ja "Kärhämä" Soomest. Tartu Ülikooli õppejõud dr. Heno Sarv peab ersadest ettekande teemal "Kas kommunist saab olla rahvuslane?". Lisaks näidatakse filme ja pakutakse rahvusroogasid. Avalikel üritustel esitletakse Eesti Mordva Kultuuriseltsi ajakirja "Kudo" kolmandat numbrit. Ajakirjas on kümmekond eesti-, ersa- ja mokšakeelset artiklit, mis puudutavad eelkõige hõimurahvastevahelisi kontakte.

Ansambel "Šokšanka" esineb mitmetes Tallinna ja Tartu koolides, samuti Tallinna Ülikoolis. Ersa päeva külalised võetakse vastu ka Riigikogu soome-ugri rahvaste toetusrühma poolt.

Kooliõpilastest ja õpetajatest koosneva šokša ansambli Eestisse tulek on äärmiselt tähelepanuväärne sündmus. Tegemist on väga huvitava rahvakillu ja keelega, mida räägitakse vaid kahes külas maailmas. Selgituseks: mordvalased rahvusena koosnevad kahest subetnosest – ersad ja mokšad; lisaks neile eristatakse kolme etnilist gruppi: šokšad, karataid ja terjuhanid. Viimased kaks on assimileerunud tatarlaste hulka, ersa ja mokša keelele lähedane šokša keel aga püsib. Valentina Mišanina peab Tartu Ülikoolis loengukursuse "Elutõe peegeldus Mordva kirjanduses", kus käsitletakse kaasaegse kirjanduse olukorda Mordva Vabariigis.

16. aprilli hakati ersa keele päevana tähistama Mordvamaal Ersa Keele Päästefondi algatusel alates 1993. aastast. Eestis peetakse seda tänavu üheksandat korda. Ersa keele päeva tähistatakse ersa keeleteadlase Anatoli Rjabovi (s. 1894) sünnipäeval. Päeva mõtteks on juhtida tähelepanu ersa keele olukorrale, samuti populariseerida ersa keelt. Rahvaloenduste andmetele tuginevalt on ersa keel pea kõige kiiremini kaduv keel soome-ugri maailmas.

Pressiteate koostas
Jaak Prozes
Fenno-Ugria Asutuse Hõimukeskuse juhataja
tel 6445 119, 50 12319

Täiendav info
Natalja Konstantinova, Eesti Mordva Kultuuriseltsi esimees
Tel 56 479 507