Tallinn, 14. juuli 2005Tallinn, 01. august 2005Tallinn, 07 July 2005
PRESSITEADE

 

SOOME-UGRI RAHVASTE INFOKESKUS tel/faks: +372 644 9270
e-post: suri@suri.ee
http://www.suri.ee/press/2006/p060120est.html

Marimaa minister avas Eestis näituse ja lubas abi Vene viisa saamiseks

17.-19. jaanuarini viibis Eestis Venemaa saatkonna kutsel Mari Eli Vabariigi valitsusjuhi asetäitja ning kultuuri, trükinduse ja rahvusasjade minister Mihhail Vasjutin.
17. jaanuari õhtul avas Vasjutin Tallinnas Venemaa suursaatkonna galeriis mari kunstinäituse. Ka eelmise aasta juulis käis Mihhail Vasjutin näitust avamas, seekord mari raamatunäitust (vt pressiteade: http://www.suri.ee/press/rus/p050705rus.html).
Päeval toimunud pressikonverentsil, kuhu olid kutsutud venekeelse pressi esindajad, märkis Vasjutin, et samasugune kunstinäitus toimus mullu novembris Ungari kultuurikeskuses Moskvas. Minister iseloomustas lühidalt Mari Eli Vabariigi olukorda, rõhutades muuhulgas saavutusi teatrikunstis ja marikeelse raadiojaama avamist, mis annab eetrisse marikeelseid saateid 8 tundi päevas.
?ihhail Vasjutin kõneles ka marikeelsete raamatute ja ajakirjanduse avaldamisest. Tema sõnul oli aasta 2005 kuulutatud mari kirjanduse aastaks. Marimaal avaldatakse kokku kaheksa marikeelset ajakirja ja ajalehte. Laiali jagatud lisamaterjalides oli kirjas, et mari kirjanduse aastal ilmus riigi toetusel seitse marikeelset raamatut (maride rahvaarv on u. 600 000). Kui möödunud aastal oli riigi toetus marikeelse kirjanduse väljaandmiseks poolteist miljonit rubla, siis käesolevaks aastaks on vabariigi eelarves selleks ette nähtud kaks miljonit.
Oma visiidi esimesel päeval kohtus Vasjutin veel Tallinna abilinnapea Kaia Jäppineniga ning kutsus novembris Marimaa pealinnas Joškar-Olas toimuvale soome-ugri teatrite festivalile Tallinna Linnateatri.
?ihhail Vasjutin avaldas kahetsust, et ei saanud kohtuda rahvastikuministri Paul-Erik Rummoga.
Kohtumisel kultuuriminister Raivo Palmaruga 18. jaanuaril räägiti Marimaa ja Eesti kultuurisuhetest. Kõne all oli muuhulgas soome-ugri teatrifestivali ja teise mari laulupeo korraldamine. Minister Vasjutin märkis, et marid korraldavad oma laulupidusid Eesti eeskujul.
19. jaanuaril kohtus minister Riigikogus soome-ugri rahvaste toetusrühma liikmetega.
?ihhail Vasjutin on kohtus ka Fenno-Ugria asutuse Hõimukeskuse juhataja Jaak Prozesega. Vesteldi koostööst hõimupäevade korraldamisel ja kultuurivahetusest ning sellega seoses ka Mari diasporaa toetamisest. Prozes tegi ettepaneku koguda Eestis Marimaa elanikele ultralühilaine raadiovastuvõtjaid ning Vasjutin toetas seda ideed.
Kõneldi ka äsjasest Venemaa võimude keeldumisest Jaak Prozesele viisat anda. Vasjutin lubas Prozesele viisaprobleemide lahendamisel kaasabi.
Viimasel ajal on viisaprobleeme olnud teistelgi soome-ugri aktivistidel. Soome ajakirjanikku Ville Ropponeni ei lubatud Venemaale detsembri lõpus.