Soome-Ugri Rahvaste Infokeskuse pressiteade 28.03.2005

Hõimuklubis kõneldakse moodsast soome-ugri kirjandusest


Kolmapäeval, 30. märtsil tutvustab Fenno-Ugria Hõimuklubis kirjanik Arvo Valton soome-ugri rahvaste moodsat kirjandust.

Soome-Ugri Kirjanduste Assotsiatsiooni esimees Arvo Valton tutvustab soome-ugri rahvaste kaasaegset luulet, pajatab uutest tendentsidest soome-ugri rahvaste kirjandustes ja võrdleb praegust arengut varasemaga.
Arvo Valton on soome-ugri luuletajaid Eesti lugejatele tutvustatud kolme luuleantoloogia kaudu: "Enne koitu", "Kevadhommik" ja "Suvepäev". Ilmunud on mari, udmurdi, komi ja mordva naisluuletajate kogumikud "Neli marilannat", "Neli udmurditari", "Neli komilannat", “Neli mordvalannat”.

Venekeelse hariduse domineerimisel ja rahvusliku rõhumise õhkkonnas on soome-ugri rahvuskirjandustel täita märksa olulisem roll kui kirjandusel Eestis või mujal Euroopas.
Uute tendentsidena jälgib Arvo Valton naisluuletajate jõulist tulekut soome-ugri kirjandusse, peatub etnofuturistlikul liikumisel, mis soome-ugri regioonides on elavdanud uue rahvuskunsti loomist.
Kirjanik analüüsib globaalsete ideede ja filosoofiate, aga samas ka rahvaluule võtete ja motiivide rakendamist kaasaegses kirjanduses, samuti nõukogude aja tabuteemade nagu erootika, religioon (nii kristlus kui rahvausund), keskkonnaprobleemid, ajalookäik, repressioonid, jätkuv rahvuslik rõhumine jm käsitlemist.
Lisaks tuleb juttu viimasest soome-ugri kirjanike suurkokkutulekust - VIII soome-ugri rahvaste kirjanike kongressist, mis toimus obiugrilaste pealinnas Hantõ-Mansiiskis eelmise aasta septembris.

Hõimuklubi toimub Eesti Keele Instituudi III korruse saalis (Tallinn, Roosikrantsi 6) algusega kell 17.00.

Järgmised klubiõhtud:

13. aprillil Ante Aikio ehk Luobbal Sámmol Sámmol Ánte (Oulu ülikool):
Saami keelte minevik, olevik ja tulevik

27. aprillil kell 17.00
Mari sangari päevale pühendatud õhtu

Kolmapäeviti iga kahe nädala tagant Tallinnas Eesti Keele Instituudi III korruse saalis (Roosikrantsi 6) toimuval klubiõhtul astuvad üles hõimurahvaste, nende kultuuride ja keeltega erinevalt seotud inimesed. Klubiõhtu algab kell 17.00, osavõtt on tasuta. Klubi liikmeid ei registreerita, liikmemaksu ega muid kohustusi pole. Fenno-Ugria Hõimuklubi korraldajad on MTÜ Fenno-Ugria Asutuse Hõimukeskus ja Soome-Ugri Rahvaste Infokeskus. Hõimuklubi toetab Tallinna linn.

Soome-ugri Rahvaste Infokeskus, tel 6 449 270 või 6 445 119, suri@suri.ee

http://www.suri.ee/klubi

tagasi