Soome-Ugri Rahvaste Infokeskuse pressiteade
14. mai 2002. a

Fenno-Ugria tähistab 75. aastapäeva Hõimuklubis

Fenno-Ugria Hõimuklubi hooaeg lõpetatakse neljapäeval 16. mail Fenno-Ugria Asutuse 75. aastapäeva teemalise õhtuga, mis algab Tallinnas Akadeemilises Raamatukogus kell 18.00.

Asutuse tegevusest maailmasõdadevahelisel ajal kõneleb Fenno-Ugria Hõimukeskuse juhataja Jaak Prozes, viimaste aastate tegevusest Soome-Ugri Rahvaste Infokeskuse juhataja Andres Heinapuu. Viimase perioodi tegevusest näidatakse ka videomaterjali.

Fenno-Ugria Asutuse Nõukogu esimene istung toimus 27. mail 1927. Fenno-Ugria loodi Gustav Olliku, Peeter Põllu ja Konstantin Pätsi initsiatiivil 1927. a, et valmistuda soome-ugri kultuurikongressideks ning koordineerida hõimutööd nende vaheajal. Fenno-Ugria korraldas hõimupäevi, tutvustas eestlastele soome-ugri rahvaid, abistas näiteks ka liivlasi. Venemaa soome-ugri rahvastega Fenno-Ugrial kahe maailmasõja vahel suhelda võimalik ei olnud. Viimaseks Fenno-Ugria tööks jäi Talvesõjas osalenud Soome invaliidide ravimine ja orvuks jäänud lastele suve veetmise korraldamine Eestis. 1940.a. Fenno-Ugria suleti.

Pärast taastamist 1991. aastal on MTÜ Fenno-Ugria Asutus kujunenud eelkõige idapoolsete soomeugrilastega suhtlemise keskuseks, kuid Fenno-Ugria kaudu on toimunud ka kultuurivahetust Ungari ja vähemal määral Soomega. Fenno-Ugria õlul on Eesti esindamine Soome-Ugri Rahvaste Konsultatiivkomitees ja soomeugrilaste maailmakongresside ettevalmistamine. Sellele lisaks koordineeritakse hõimupäevade korraldamist. Fenno-Ugria on korraldanud kuuenda soome-ugri folkloorifestivali 1997. aastal, teise soome-ugri ajalookongressi 1998, kolm etnofuturismi konverentsi ning on pannud tema juures töötava Soome-Ugri Rahvaste Infokeskuse kaudu aluse soomeugrilaste meedia-alasele koostööle.

Järgmine soome-ugri rahvaste maailmakongress peaks toimuma Fenno-Ugria korraldusel 2004. aastal Tallinnas. Kahjuks on selle ettevalmistamine suuresti häiritud asjaolust, et Eesti riik on vähendanud just käesolevaks aastaks eelarvelist toetust Fenno-Ugriale kolmandiku võrra. Ka pole saadud mingit ametlikku vastust juba möödunud aastast esitatud taotlustele eraldada kongressi ettevalmistamiseks sihtotstarbelist raha.

MTÜ Fenno-Ugria ühendab rohkem kui 50 hõimurahvastega koostööst huvitatud asutust, alates ülikoolidest ja lõpetades soomeugrilaste rahvuslike kultuuriseltside ja soome-ugri sõprusühingutega.

Fenno-Ugria juubeliüritused jätkuvad tuleval nädalal. Kolmapäeval 22. mail avatakse Akadeemilises Raamatukogus näitus “Fenno-Ugria 75”. Neljapäeval 23. mail toimub Eesti Keele Instituudi suures saalis kõnekoosolek “Eestlased ja teised soomeugrilased”. Reedel toimub koosviibimine “Estonia” talveaias ning õhtul kell 20 kontsert Kloosti Aidas.

Andres Heinapuu
Soome-Ugri Rahvaste Infokeskuse juhataja
andres@suri.ee, tel (0)6449 270, 056 954 740

Täiendav informatsioon: Jaak Prozes, jprozes@eki.ee
(0)6445119, 050 12319
http://www.suri.ee/klubi/kava.html

23. mai kõnekoosoleku kava: http://www.suri.ee/tul/fenno.html