Soome-Ugri Rahvaste Infokeskuse pressiteade
16. aprill 2002

Hõimuklubi tähistab ersa keele päeva

18. aprillil algusega kell 18.00 tähistatakse Fenno-Ugria Hõimuklubis ersa keele päeva. Hõimuklubi toimub Tallinnas Akadeemilise Raamatukogu konverentsisaalis (Rävala 10, III korrus).

Tartu Ülikooli ersalasest õppejõud Niina Aasmäe vestleb ersa kultuurist ning TPÜs õppivad ersa neiud laualvad oma laule. Tartu Ülikooli doktorant ning Ersa-Mokða Sõprade Seltsi asutajaliige Toomas Help loeb ette enda tõlgitud katkendi eeposest Mastorava.

Naabrid ning keeleteadlased nimetavad ersasid ja mokðasid mordvalasteks. Pole teada, kas need kaks lähedast keelt ja kultuuri üldse on kunagi üks olnud ja millal nad teineteisest lahknesid. Ersad ja mokðad ise ei ole “mordva” nimetust tänapäevani oma keelepruuki võtnud, ning peavad end eri rahvasteks. Ometi on neil ühine Mordva Vabariik Venemaal ja ühine ersakeelne eeposki. Et rahvaloendustel pole kunagi ersasid mokðadest eristatud, saame rääkida ainult mordvalaste üldarvust. Ning mordvalased on arvukuselt kolmas soome-ugri rahvas maailmas. Kui eestlasi on veidi alla miljoni, siis mordvalasi on tublisti üle miljoni.

Keele poolest on ersad eestlastele üpris lähedased – lisaks soome, karjala jm läänemeresoome keeltele on ainult saami (lapi) keeled teadlaste meelest meile mordva keeltest ligemad.

Ersa kultuuriga on eestlased tuttavad eelkõige ansambli Toorama kaudu, kes on mitmeid kordi Eestis esinenud, muuhulgas kaks korda ka Viljandi Pärimusmuusika festivalil.

Ersa keele päevaks hakati 16. aprilli Mordvamaal pidama Ersa Keele Päästefondi algatusel alates 90ndatest aastatest. Eestis tähistatakse seda tänavu viiendat korda. Lisaks Hõimuklubile toimuvad ersa keele päeva üritused ka Tartus 23. ja 24. aprillil ning Moskvas korraldab Ungari kultuuriesindus koostöös Mordva Vabariigi esindusega 20. aprillil ersa keele päeva puhul kontserdi.

* * *

2. mai Hõimuklubis vaadatakse mõnd kirjanik Lennart Mere filmi soomeugrilastest. 16. mail lõpetatakse Hõimuklubi hooaeg pidulikult Fenno-Ugria Asutuse 75. aastapäeva tähistamisega.

Neljapäeviti iga kahe nädala tagant Tallinnas Eesti Akadeemilise Raamatukogu saalis (Rävala pst 10, III korrus) toimuval klubiõhtul astuvad üles hõimurahvaste, nende kultuuride ja keeltega erinevalt seotud inimesed. Hõimuklubi algab kell 18.00, osavõtt on tasuta. Klubi liikmeid ei registreerita, liikmemaksu ega muid kohustusi pole.
Fenno-Ugria Hõimuklubi korraldajad on MTÜ Fenno-Ugria Asutuse Hõimukeskus ja Soome-Ugri Rahvaste Infokeskus. Hõimuklubi toetab Tallinna linn.

Andres Heinapuu
Soome-Ugri Rahvaste Infokeskuse juhataja
andres@suri.ee, tel 6449 270, 056 954 740

Täiendav informatsioon: Eha Viluoja, eha@eki.ee; 6445119
http://www.suri.ee/klubi/ersa.html