“Pamaššintša”

(Allikas)

ALEXEI ALEXEEV
ALEVTINA PETUHOVA
VITALY RYBAKOV
ELENA POTAEVA

Projekti eesmärgiks  on soome-ugri rahvaste vaheliste kontaktide edasine arendamine Eestis õppivate mari üliõpilaste poolt. Samuti võimaldab projekt jätkata Mari ja teiste riikide üliõpilaste vahelist koostööd, mis on saanud teoks alates esimeste mari noorte õppimaasumisega Eesti kõrgkoolidesse .
 Mari tudengid Eestis on astunud mitmeid samme oma maa tutvustamiseks. Selle eesmärgiga sündis 1994. aastal teabeleht “Mari Elu”, mille üllitamisel on olnud abiks sihtasutis "Fenno-Ugria", kirjastus "Varrak", ajaleht "Lääne-Harju Ekspress" ja mitmed maride eestlastest sõbrad ning mari kultuuri austajad. Teabelehes räägitakse mari rahva probleemidest ja kultuuri omapärast. Seal on ilmunud mitmeid artikleid, mille on kirjutanud teadlased ja kultuuritegelased, näiteks mari professor Ivan Ivanov ja Eesti Mari Seltsi esimees Jaak Prozes. Lehe veergudel on tehtud ka reklaami Eestit külastavatele mari kultuurikollektiividele.
 Projekti raames on kavandatud folklooritrio “Pamaššintša” ("Allikas”) esinemine nii Eestis kui välismaal. Trio on loodud 1995. aastal mari üliõpilaste  ja Soome Instituudi koostöös. Trio koosneb mari üliõpilastest:

ALXEI ALEXEEV
VITALY RYBAKOV
ELENA POTAEVA

Kollektiivi peamiseks eesmärgiks on muuta mitmekesisemaks mari üliõpilaste igapäevaelu kaugel oma kodumaast ja säilitada ning tutvustada oma kultuuri Eestis ja välismaal.  Nelja aasta jooksul on “Pamaššintša”  mitu korda esinenud Eestis ja Soomes. Siiani asetleidnud kandvamaks etteasted on olnud kaheosaline "Mari õhtu" ("Mari kas") Soome Instituudis Tallinnas. Esinetud  on ka TPÜ üliõpilasüritustel, väikerahvaste päeval, Fenno- Ugria infopäeval ja antud kaks etendust Helsingi ja Jyväskülä üliõpilastele. Senises kostöös on olnud toeks M. A. Castreni Selts ja Tuglase Selts, Soome Üliõpilaste Liit ja Helsingi Üliõpilaste Seltsi ning Soome Emakeeleõpetajate Liit. Eestis on seni kõige tõhusamat toetust osutanud Jaak Prozes "Fenno-Ugriast ja Maimu Berg Soome Instituudist.
     Tahame veel otsida kontakti, et tulevikus leida häid sõpru ja teha koostööd kultuurivahenduse vallas.
 
 

Folkloorirühma teema: “Noortemängud”

Iga rahvas korraldab suvel noorte inimeste õhtumänge, kus noored tantsivad ja laulavad oma lemmiklaule. Samuti Marimaal toimuvad noortemängud. Täna me tahame teile tutvustada lavastatut folkloori kava.


Kavas:
I osa.
1. Mari laul lõõtsbilliga “ Takmak- vlak“
2. Flöödipala.
3. Ajalooline mari tants “ Tošto mari kuštõmaš”
4. Mäemari tants “Kurõk mari kuštõmaš”
5. Laul “Pojalaste laul” (Pütõralõm...)
6. Šernuri maakonna maride tants “Šernur mari ”
7. Laul “Salika laul” (Nosovikem...)
8. Tants  “Olma chever”
9.  Laul “Küzalõm kurõk”
10. Tants  “Morko samõrõk kuštõmaš”
11.Rahva laul “Avamlan ”
12. Mari tants Morko maakonna “Morko  mari kustõmaš”
13. Tants  “Shijaltõsh”
14. Idamari tants “Kaltasa ” (“Ervel mari kustõmaš”)

II osa
Mari loodususu kohta lavastatud kaasaegne tants.
1. Puujumal
2. Armunud neiu
3.  Armastus lugu.
4.  Õnnetus.
5. Lõpp