Paša Mikušev

Komi etnofuturistlik maalikunstnik

Paša Mikušev (dokumentides Pavel) on sündinud 1962. aastal Komi Vabariigi pealinnas Sõktõvkaris. Ta on seitsmelapselise pere noorim laps. Pereisa oli traditsiooniline komi jahimees. Komimaal pärib peremärgi just noorim poeg ja nii on Pavel Mikuševi kunstnikusigneeringu Paša esimene täht isalt saadud peremärgi stiliseering.
Paša  Mikušev on lõpetanud 1990. aastal Komimaal kõrgema kunstikooli. Praegu on ta õpetaja kunstikallakuga elitaargümnaasiumis. Samuti on ta Komi kultuuriajakirja ART peakunstnik.
Koos Juri Lisovskiga kujundavad Komi mütoloogia-entsüklopeediat, Juri Lisovskiga omavad ühist ateljeed ja esinevad  tihti ka koos näitustel.
Kunstinäitustega on ta esinenud nii kodumaal, teistes soome-ugri maades kui ka Eestis, nii Tartus kui Tallinnas.
Pasha Mikuševi looming kuulub soome-ugri rahvaste perestroikale järgnenud ärkamisaja ruumi. Nii komi, mari, udmurdi kui ersa kunstis on levinud ekspressiivne rahvuslikul traditsioonil põhinev mütoloogilise sisuga maalikunst, milles kasutatakse ohtrasti vanu rahvuslikke sümboleid, kujundeid, kirju või märke. Pasha Mikuševi on inspireerinud komide esimene tähestik, mis on soomeugrilaste ainus oma tähestik, mille lõi 15. sajandil Vene misjonär Permi Stefan. Samas ta need iidse mäluga maalid äärmiselt kaasaegse hingega.


  SURI, 1999