Tallinn, 31. mai 2005Tallinn, 07 July 2005
PRESSITEADE Tallinn, 4. veebruar 2005

 

SOOME-UGRI RAHVASTE INFOKESKUS Tallinn
tel/faks: +372 644 9270
e-post: suri@suri.ee

http://www.suri.ee/press/2005/20050204.html

Marimaal ahistatakse jätkuvalt opositsiooniliidreid

Täna hommikul tungiti Mari-El pealinnas Joðkar-Olas kallale mari ajalehe "Kudo+Kodu" peatoimetajale, Mari Nõukogu esimehele, Vladimir Kozlovile.

"Täna hommikul tungisid kolm meest Joðkar-Olas Ajakirjandusmaja ees Vladimir Kozlovile kallale lühtri-taolise esemega", teatab jaanuari alguses sarnase kallaletungi ohvriks langenud mari ajakirjanik Jelena Rogatðova.

Vladimir Kozlov teatas telefonitsi hiljem Joðkar-Ola linnahaiglast Jelena Rogatðovale, et rünnak toimus hommikul sajakonna meetri kaugusel ajakirjandusmajast, kuhu Kozlov oli tööle minemas.

Rünnak toimus selja tagant, ohvrile löödi rauast esemega mitu korda pähe. Kozlov tõmmati pikali, peksmine jätkus ohvrit jalgadega lüües. Ründajaid oli kolm, aga kuna rünnak ajakirjanikule toimus nii ootamatult, siis ei suuda ta peksjate tunnuseid meenutada. (Sama olukord oli ka ajakirjanik Jelena Rogatðova peksmise puhul).
Kozlov suutis ise ajakirjandusmajja minna, kus kutsuti välja kiirabi ja saabus ka politsei koeraga.

"Kozlov viibib praegu haiglas, haavade tõttu on verekaotus suur. Vladimir Kozlov ei osanud hinnata oma tervislikku olukorda, osutas vaid, et haavadest voolanud verekaotus on suur", kirjutab Jelena Rogatðova.

Tõenäoliselt on rünnak seotud Vladimir Kozlovi ühiskondliku tegevusega. Mari Nõukogu esimehena on ta kolmel korral olnud protesti initsiaatoriks Mari-Eli ebademokraatlike presidendivalimiste vastu eelmise aasta 19. detsembril. Protestimiitingutel protestiti massiliste rikkumiste vastu, mis kestsid valimisperioodist valimispäevani. Miitingul osalejad väljendasid oma usaldamatust Mari-El presidendi Leonid Markelovi tagasivalimise vastu.

Nagu teatas äsja üks Eestis õppiv mari tudeng, on side Vladimir Kozloviga mobiiltelefoni kaudu blokeeritud, samuti ei tööta Kozlovi elektrooniline post.

Vladimir Kozlov (Laid Ðemjer) on mari aktivist ja literaat. Mullu valiti ta Mari kongressil Mari Nõukogu esimeheks ja maride esindajaks rahvusvahelises Soome-Ugri Rahvaste Konsultatiivkomitees. Ta on ka Maarjamaa Risti kavaler. President Lennart Meri annetas talle Eesti riigi autasu eesti-mari kirjandussuhete arendamise eest. Laid Ðemjer on mari keelde tõlkinud Mati Undi, A. H. Tammsaare jt eesti kirjanike teoseid. Viimasel ajal on Kozlov asunud juhtima Mari Vabariigi presidendi Leonid Markelovi vastast rahvuslikku opositisooni.

Laiendatud uudis vene keeles:
http://www.mari.ee/rus/soc/polit/kozlov.htm

Lisainfo:
Eile (03.02.05) levis uudis, et Opositsioon ründab Mari Eli presidenti Euroopa Nõukogu kaudu - http://www.mari.ee/est/soc/polit/oppoz.htm

Kozlov korraldas Markelovi innaguratsiooni ajal 15.01 protestimiitingu
http://www.mariuver.narod.ru/innagur.htm
 HYPERLINK "http://www.mari.ee/rus/soc/polit/valenki.htm" http://www.mari.ee/rus/soc/polit/valenki.htm

Mari Erakorraline kongress:
http://www.mari.ee/est/soc/polit/kongr/index.html

Pärast valimist korraldati Markelovi pressikonverentsi ajal
ebasanktsioneeritud pikett 20.12.04:
http://www.mariuver.narod.ru/piket.htm

Valimiste ajal toetas Kozlov mari presidendikandidaadi Mihhail Dolgovi
ja pöördus mari rahva poole hääletada tema poolt.

Enne seda mitu korda oli Kozlov pöördunud
Venemaa võimude, ka Putini poole:
http://www.mari.ee/rus/soc/polit/putinu.htm

Allikas: www.mari.ee


Soome-Ugri Rahvaste Infokeskus