Soome-Ugri Rahvaste
Infokeskuse pressiteade

26. 10. 2001

Pressiteated 2001

Vadja muuseum vajab abi

7. septembri öösel põletati Venemaal Leningradi oblasti Kingissepa rajoonis Luuditsa külas maha Tatjana ja Sergei Jefimovile kuulunud elumaja, mille ühes toas asus vadja muuseum. Muuseumi rajanud vadja kultuuri jäädvustaja ja vadjalaste õiguste kaitsja Tatjana Jefimova (vt http://www.suri.ee/il/2000/4/vadja.html, Fenno-Ugria Infoleht nr 4, 2000) viibis tulekahju ajal Eestis, et tutvuda Tartu muuseumides ja erakogudes säilitatavate materjalidega.

Põleng on vadja kultuurile korvamatu kaotus. Tules hävisid kõik kogutud esemed, väärtuslikud vanad fotod, samuti raamatud. Kahtlustatakse süütamist kättemaksu pärast, sest tänavu oli Tatjana Jefimova kogunud Luuditsa elanikelt 52 allkirja taotlusega metsavaraste tabamiseks.

Kohalik omavalitsus on põlenud hoone asemel lubanud Luuditsasse tuua sadamaehituse tõttu niikuinii teisaldatava vana maja Lauga jõe suudmest. Miilits on kriminaalasja algatanud ja süütamist uurima asunud, kuigi tulemustest põlenud maja omanikele Tatjana ja Sergei Jefimovile veel teatatud pole. Kõik märgid viitavad aga ilmselgele süütamisele.

Külaelanikud ja muidu ümbritsevad inimesed on muuseumi taasasutamisse väga soosivalt ning abivalmilt suhtunud. Tatjana Jefimovale on juba praeguseks toodud fotosid, mille ümbervõtmist ta nüüd korraldab. Tatjana ja Sergei Jefimov on esialgsest suurest šokist üle saanud ja tegutsevad aktiivselt muuseumi taastamise nimel.

Soome-Ugri Rahvaste Infokeskus kutsub kõiki inimesi, kellele vadja kultuuri talletamine oluline tundub, toetama muuseumi taastamist.

Pangaülekandega saab annetada Fenno-Ugria Asutuse arvele Hansapanka, konto nr 221011568640, S.W.I.F.T. kood HABA EE2X selgitusega: ANNETUS VADJA MUUSEUMI TAASTAMISEKS.

Kirsti Ruul

http://www.suri.ee