Soome-Ugri Rahvaste Infokeskuse pressiteade 06.02.2006


Fenno-Ugria Hõimuklubi alustab kolmapäeval, 8. veebruaril kell 17 oma uut hooaega. 8. veebruaril 2001, seega viis aastat tagasi, toimus esimene Hõimuklubi üritus, tookord esines helilooja Veljo Tormis.

Tuleval Hõimuklubi õhtul astub üles Tartu Ülikooli doktorant ja Fenno-Ugria asutuse töötaja, Udmurtiast pärit Konstantin Zamjatin.

Esineja, kes on osalenud mitmetel Soome-Ugri Noorteassotsiatsiooni üritustel maailma eri paigus, kõneleb noorte soomeugrilaste ettevõtmistest möödunud aastal. Soome-Ugri Noorteassotsiatsioon (SURNA) ühendab ligi 40 noorteorganisatsiooni, kuhu kuuluvad eri rahvusest soomeugrilased Eestist, Soomest, Ungarist ja Vene Föderatsioonist.

SURNA (venekeelse lühendiga MAFUN) V kongress, mis toimus aastal 2000 Soomes, tähistab uut etappi organisatsiooni tegevuses. Oli tekkinud kriisiolukord, kuna enam ei tahetud kongressi nõukogudeaegses stiilis läbi viia. Järgmiste aastate jooksul õnnestus lahti saada vananenud komsomolipõlvkonnast, esitades tingimuseks, et SURNA juhtivatele kohtadele saab valida kuni 30-aastasi isikuid, kes ei tööta riigiametis.

Need piirangud kirjutati SURNA põhikirja ja reglementi SURNA VI kongressil, mis peeti 2003. aastal Marimaal. Aastal 2004 toimusid juhatuse koosolekud, mis osutusid enam-vähem efektiivseks töövormiks. Soome-ugri rahvaste IV maailmakongressil, mis toimus Tallinnas 2004. aasta augustis, SURNA oli esindatud 10-liikmelise delegatsiooniga.

Seoses üldiste muudatustega Venemaal on SURNA tegevus viimastel aastatel siiski kehvemaks ja keerulisemaks läinud. Ei õnnestu tegelda konkreetsete probleemidega. Seoses lõppenud aasta sündmustega Marimaal, on Vene võimud hakanud võtma soome-ugri asja tõsiselt. See väljendub ka äkki tekkinud suures pressingus SURNA-le, mida oli eriti tunda SURNA VII kongressil, mis peeti 2005. aastal Udmurdimaal.


Hõimuklubi toimub Tallinnas, Roosikrantsi 6, Eesti Keele Instituudi III korruse saalis.

Oodatud on kõik vanad ja uued huvilised, eriti loodame noorte osavõttu!

Selle õhtuga tähistame ühtlasi Fenno-Ugria Hõimuklubi 5. sünnipäeva.

Sissepääs endiselt prii.

Hõimuklubi üritusi toetab Tallinna linn, keda siinkohal täname!

Fenno-Ugria Asutus
Kontakt: 6445119 (Eha Viluoja, 55 905432; Jaak Prozes, 50 12319), 6449270 (Konstantin Zamjatin)


http://www.suri.ee