Fenno-Ugria Asutuse pressiteade 02.03.2007

MTÜ Fenno-Ugria Asutus
www.suri.ee
Tel 6449270, 55 905432

Kärt Summataveti ehteloomingut inspireerib soomeugrilaste rahvakultuur

Kolmapäeval, 7. märtsil esineb hõimuklubis ehtekuntsnik Kärt Summatavet teemal „Ema sõlg laulab. Soomeugrilaste rahvakultuurist inspireeritud autoriehete tutvustus”.

Esineja tutvustab oma ehteloomingut, mis on mõjutusi saanud eesti ja teiste soome-ugri rahvaste rahvakunstist, lauludest, lugudest ja uskumustest. Summatavet avab tagamaid, miks ta on üliõpilasaastatest tänaseni jäänud truuks eestlaste ja teiste soomeugrilaste folklooris leiduvate kultuuritekstide interpreteerimisele ning millistele väärtushinnangutele ta toetub oma loomingus.

Kunstniku huvi soome-ugri mütoloogilise maailmapildi ja käsitöö sümbolitemaailma vastu sai alguse ühelt poolt kokkupuutest Eesti muinasaegse kultuuriga, kui ta osales keskkooliõpilasena arheoloog Vello Lõugase juhitud väljakaevamistel, ning teisalt kunstnik Kaljo Põllu juhendatud ekspeditsioonilt Siberisse manside juurde 1983. aastal. Ehtekunstniku koolitus nõukogude haridussüsteemis keskendus vormile, tehnikatele ja materjalile, kusjuures ehted olid vaid aksessuaarid ja iluesemed. Manside ehteid kohapeal uurides aga selgus, et ehetel on palju sügavam tähendus. Mansi naine Valentina Sainahhova rõhutas, et ta ei kanna ehteid mitte edevuse pärast, vaid ehted on seotud tema usuga.

Kärt Summatavet on 15 aastat õpetanud Eesti Kunstiakadeemias noorele metallikunstnike põlvkonnale soome-ugri ja eesti mütoloogilise maailmapildi ja loomingu omavahelisi seoseid ning innustanud üliõpilasi looma kaasaegseid ehteid, millel on sügavam sisu.

Ehted on kunstniku veendumuse kohaselt kommunikatsioonivahendid, millega edastatakse kogukonnale olulisi teateid ning mida tasub mäletada. Nad on meie emakeel, mida kõneleme silmale nähtavalt ja käega katsudes.

Kunstniku vaimusilmas sündinud ehted on saanud keerulise ja töömahuka protsessi kaudu nähtavaks ning tema uudisloominguga on praegu võimalik tutvuda Kristjan Raua muuseumis.

Hõimuklubi toimub kolmapäeval, 7. märtsil algusega kell 17 Tallinnas Roosikrantsi 6 Eesti Keele Instituudi III korruse saalis.

Oodatud on kõik huvilised, sissepääs on tasuta.

Hõimuklubi toetab Tallinna linn.