Soome-Ugri Rahvaste Infokeskuse pressiteade 20.10.2006Fenno-Ugria Hõimuklubis, mis toimub kolmapäeval, 25.10.2006 algusega kell 17 Tallinnas Roosikrantsi 6 (Eesti Keele Instituudi III korruse saalis) peab kirjanik Arvo Valton ettekande “Muutumisi soome-ugri rahvaste uuemas kirjanduses”.

Vaatluse alla tulevad viimased eesti keelde tõlgitud raamatud soome-ugri rahvaste kirjandustest ja nendes ilmnevad uuenemised maailma kirjandusliikumiste taustal: üha suurenev naisluule osakaal, moderniseerumine, etnofuturism jne.

Seni suhteliselt alalhoidlikes soome-ugri rahvaste kirjandustes on viimasel ajal toimunud olulisi muutusi. Seda on andnud vabanemine otsesest tsensuurist ning erainitsiatiivi võimalus kirjastamisel. Kuigi poliitilises mõttes toimub Venemaal äge kruvide kinnikeeramine ja vaba mõtte lämmatamine ajakirjanduses, pole see ilukirjandust veel esialgu oluliselt sandistanud.
Kuna ilukirjandus on praegu peamisi võimalusi protestimaks ümberrahvastamise vastu, siis seal toimuvad protsessid on olulised ka meile, kes me oma hõimurahvaste olukorrale kaasa elame.

Juttu tuleb ka käesoleva aasta septembris Petroskois toimunud järjekordsest, üheksandast soome-ugri kirjanike kongressist, mille teemaks oli emakeelse kirjanduse jõudmine lugejani, kellele juba aastakümneid on peale sunnitud võõrkeelset haridust.

 

Hõimuklubi toetab Tallinna linn.
Täiendav info 6449270 või 55 905432
Fenno-Ugria Asutus

http://www.suri.ee/klubi

tagasi