Soome-Ugri Rahvaste Infokeskuse pressiteade 09.05.2005


Fenno-Ugria Hõimuklubis tutvustatakse soome-ugri telefilme.

Piret Suurväli (ETV) jagab oma mõtteid soome-ugri 11. telefilmifestivalilt Komimaal septembris 2004 (koos filminäidetega).

Septembri lõpus korraldasid Komi Gor ja Komi RTK (2 rahvuskeelset televisooni) 11. soome-ugri telefilmifestivali. Festival sai alguse Marimaalt 1992. aastal ning on sestpeale rännanud linnast linna ja maalt maale. Ka Eesti (ETV), Soome (YLE2) ning Ungari (MTV) on olnud kordamööda korraldajamaaks.

Kui varem filmide ja saadete tase ei olnud kuigivõrd hea, siis aasta-aastalt on professionaalsus kasvanud ning tänaseks päevaks on konkurents juba üsna tugev. Aga selge on ka see, et festivali tegelik eesmärk ei saa kunagi olema mitte konkurentsis, vaid just toe ja kogemuse pakkumises.

Venemaal peetud festivalid on alati taotlenud suurejoonelisust. Soome, Eesti ja Ungari korraldatud festivalid on seevastu olnud väga praktilised ning kitsas ringis läbi viidud. Mullune festival oli aga kenasti ühendanud suurejoonelisuse praktilisusega, nii et sai tööd teha ja ka pidutseda. Pidutsemiseks oli ka põhjust, kuna korraldajamaa kõige vanem ning väärikam televisioon (Komi Gor) sai 40-aastaseks.

Näha sai üle 50 saate või filmi kõikidest soome-ugri maadest. Eesti oli esindatud kahe tööga “Eesti lugude” sarjast: Olev Remsu “Paljajalu mustal mullal ehk orjus eesti moodi” (konkureeris dokumentaalsaadete ja -filmide vallas) ning Priit Valkna “Hunt” (konkureeris parimale režiile).

Silma jäid udmurtide tööd. Eriti nende noor režissöör Lev Vahhitov. Lev on sellest ajast alates, kui ta ca 10 aastat tagasi tööle asus, alati ka millegi meeldivaga üllatanud. Tema viimase aja vägitegu on toreda reality-show loomises. Tegu on sarjaga, kus Iževski noored ja edukad (ning valdavalt venelased) lähevad maale, sõna otseses mõttes pärapõrgu, kus nad peavad hakkama saama kõikvõimalike talutöödega.

Grand Prix võitis tuntud soome filmirežissööri Markku Lehmuskallio film “Tundra tütar”. Järgmisel aastal on festival Hantõ-Mansiiskis, siis jõuab Udmurtiasse.

Hõimuklubi toimub Tallinnas, Roosikrantsi 6, III korruse saalis.
Kõik huvilised on teretulnud, sissepääs vaba.

Fenno-Ugria Hõimuklubi toetab Tallinna linn.

Soome-ugri Rahvaste Infokeskus, tel 6 449 270 või 6 445 119, suri@suri.ee

 

http://www.suri.ee/klubi

tagasi