Soome-Ugri Rahvaste Infokeskuse pressiteade 06.04.2004

Hõimuklubi tutvustab metsaneenetsite tänapäevast folkloori

Neljapäeval, 8. aprillil kell 17.00 esineb Fenno-Ugria Hõimuklubis Tallinnas TPÜ Akadeemilise Raamatukogu III korruse saalis (Rävala pst 10) Tartu Ülikooli dotsent Eva Toulouze, kes räägib metsaneenetsite rahvaluulest tänapäeval.

Eva Toulouze on Agani metsaneenetsite juures välitöödel käinud aastatel 1998, 1999 ja 2000.

Metsaneenetsite vaid mõnetuhandest inimesest koosnev rahvakild elab Lääne-Siberi raskesti ligipääsetavatel aladel Tjumeni oblasti Hantõ-Mansiiski ja Jamalo-Neenetsi autonoomsetes ringkondades: Kazõmi ülemjooksul Num-to järve ümbruses, Puri lisajõgedel ja Agani lisajõgede
ülemjooksudel.

Nagu põhjarahvastele omane, elatuvad ka neenetsid peamiselt jahist, kalapüügist, korilusest ja põhjapõdrakasvatusest. Sõltuvalt keskkonnast ja konkreetsetest võimalustest domineerib neist tegevustest üks või teine.

Vene keele ja kultuuriga puutusid metsaneenetsid kokku alles pärast Teist maailmasõda. Viimaste aastakümnete jooksul on nad aga läbi elanud väga intensiivseid sotsiaalseid muutusi seoses naftatööstuse jõudsa arenguga nende elupaigas. Seoses muutustega on uurijatel tekkinud küsimus, kuivõrd metsaneenetsid on suutnud säilitada oma kultuuri omapära, mille üks oluline väljund on suuline pärimus.

Hõimuklubis saab näha ekspeditsioonidel salvestatud videomaterjali ja slaide metsaneenetsite elust ning kuulata helisalvestusi nende folkloorist.

Eva Toulouze on kaitsnud doktorikraadi teemal “Kirjakultuur ja rahvusidentiteet udmurtide algaegadest kuni 1940. a.” Pariisi Idakeelte ja –kultuuride Instituudis. Metsaneenetsite kultuuriga hakkas Eva Touluze põhjalikumalt tegelema 1998. aastal, kui tutvus metsaneenetsist luuletaja Juri Vellaga. Koostöös Vellaga ilmus 2001. aastal neenetsi-, vene- ja prantsusekeelne luulekogu.

Lisalugemist
http://www.forestnenets.info
http://www.eki.ee/books/redbook/nenets.shtml
http://www.suri.ee/r/nenets/index-ee.html
Juri Vella: http://www.suri.ee/klubi/vellamaa.html

Kirjandus
Leete, A. 2002: Kazõmi sõda: šamanistliku kultuuri allakäik Lääne-Siberis. Tartu: TÜ kirjastus.
Sauter, P. 2000: Neenetsi kirjanik sõdib kirvega Lukoili vastu. Eesti Ekspress, 23.11.
Taagepera, R. 2000: Handid, mansid ja neenetsid: Arktika naftaneedus. Soomeugri rahvad Venemaa Föderatsioonis. Tartu.

Soome-ugri Rahvaste Infokeskus
tel 6 445 119, suri@suri.ee

http://www.suri.ee/klubi

tagasi