Soome-Ugri Rahvaste Infokeskuse pressiteade 23.03.2004


Fenno-Ugri Hõimuklubis kõneleb Piret Päär jutuvestmise traditsioonist


Neljapäeval, 25. märtsil kell 17.00 esineb Fenno-Ugria Hõimuklubis Tallinnas TPÜ Akadeemilise Raamatukogu III korruse saalis Piret Päär, kes räägib jutuvestmisest ja tutvustab Ungari jutuvestjaid András Bereczi filmi “See on tõsi siis, kui te seda usute” kaudu. Klubiõhtut kaunistab kandlemuusika Tuule Kanni esituses.

Lugusid pajatades andsid esivanemad edasi eluks vajalikud kogemused, teadmised ja väärtushinnangud. Lisaks õpetlikkusele ja meelelahutusele on rahvajutte räägitud ka maagilise tähenduse pärast – nii loodeti kindlustada edu jahinduses, kalastuses, karjanduses, põllunduses. Arvati, et jutustamisega võib ligi meelitada kõikvõimalikke vaime - nii häid kui kurje. Samas võib jutuvestmisest abi olla kaitsena nende vastu. Näiteks karjalased põhjendasid vajadust igal õhtul vähemalt kolm muinasjuttu rääkida sellega, et muinasjuttudest moodustuvat maagiline tõke, mis ei lase ohtlikke vaime inimeste juurde.

Varem pakkusid jutuvestmiseks soodsaid olusid pikad ühistööd, harrastused, reisid, isegi sõjaväeteenistus. Ühiskondliku elukorralduse muutumisega hakkas jutuvestmise traditsioon käibelt taanduma.

Kaasaegsed jutuvestjad – televisioon, raadio jm moodne tehnoloogia on asumas inimeste suhtlemise ja inimeste ning lugude vahele. Koosolemisele ja jutuajamisele eelistatakse teleri, raadio või ajakirjanduse seltskonda.

Eestis on jutuvestmise kestvuse eest hoolt kandnud Muinasjutukool. Oma tegevusega püütakse eelkõige täiskasvanud taas jutuvestmise ja kuulamise mõnu juurde tagasi meelitada. Näidates neile võimalusi, kus, millal ja missuguseid lugusid rääkida.

Ungari jutuvestja András Bereczi 55-minutiline film on ungari luiskelugude vestjatest.

Tähistame selle klubiõhtuga ungari rahvuspüha, mis oli 15. märtsil ning ülemaailmset jutuvestmise päeva, mida peeti 20. märtsil.

Ootame kõiki huvilisi!

Lisalugemist:
Meie peres pole televiisorit kunagi olnud. Sirp, 14.11.2003
http://www.sirp.ee/2003/14.11.03/Kirjand/kirjand1-7.html
Muinasjutukool
http://www.vilmsi.ee/muinasjutukool/

 

Soome-ugri Rahvaste Infokeskus, tel 6 445 119, suri@suri.ee

http://www.suri.ee/klubi

tagasi