Soome-Ugri Rahvaste Infokeskuse pressiteade 23.02.2004

Vabadusvõitleja Enn Tarto suhetest ja koostööst teiste soomeugrilastest poliitvangidega

Neljapäeval, 26. veebruaril kell 17.00 esineb Fenno-Ugria Hõimuklubis TPÜ Akadeemilise Raamatukogu III korruse saalis (Rävala pst 10) vabadusvõitleja Enn Tarto, kes peab ettekande suhetest ja koostööst teiste soomeugrilastest poliitvangidega.

Võitluse eest taastada Eesti Vabariik on Enn Tarto olnud Nõukogude Liidu poliitvangiks aastatel 1956-1960, 1962-1967 ja 1983-1988. Neil aastail tekkisid sidemed lisaks eestlastele ka teiste soomeugrilastest poliitvangidega.

6. jaanuaril 1959. aastal moodustasid Taivo Uibo, Enn Tarto ja Enn-Kaupo Laanearu Mordva poliitvangilaagris n/r (p/k) ?-?-385/7 organisatsiooni Eesti Uusrahvuslaste Liit (EURL).
Organisatsiooni ideoloogiliseks aluseks kujunes tõdemus, et Eesti tuleviku nurgakiviks saab olla soome hõimude ühinemine. Organisatsiooni eesmärgiks oli hõimuaate propageerimine, hõimurahvaste vabadusvõitluse koordineerimine. Otseselt või kaudselt oli EURL-ga seotud mitukümmend poliitvangi.

EURL ei tekkinud tühjale kohale. Tarto oli aastatel 1947-56 kuulnud ingerisoomlaste saatusest ja näinud nende küüditamist 1955/56. aasta talvel kohtus ta Venemaa eestlasega, kes oli olnud poliitvang. Tarto ja tema eakaaslased olid vaimustatud Eesti Vabadussõjast ja Soome Talvesõjast. Neid köitis ungari kirjandus, eriti Sándor Petöfi luule. 1956. aasta 12. märtsil asutati Tartu Toomemäel põrandaalune organisatsioon Eesti Noorte Malev.
1956. aasta 4. novembril levitasid noored Tartus umbes 300 Ungari ülestõusu toetavat lendlehte. Aasta lõpus poisid arreteeriti ning saadeti Mordva vangilaagrisse, kus Taivo Uibo, Jaan Isotamm, Enn Tarto ja Voldemar Kohv moodustasid suvel 1957 noorteorganisatsiooni Kotkas, mis oligi Eesti Uusrahvuslaste Liidu eelkäijaks.

1960. aastal vabanes hulk noori vangilaagrist. EURL muudeti ümber Eesti Rahvuslaste Liiduks. Soome hõimude ühendamise idee tundus nüüd utoopiline. Jutud Eesti iseseisvuse taastamisest ja NSV Liidu lammutamisest ajasid meie idapoolsetest hõimlastest vastuhakkajatele hirmu nahka.

Kuid kontaktid hõimurahvaste esindajatega jätkusid. Eriti tihenesid need 1990. aastal loodud Esindamata Rahvaste Organisatsiooni raames.

Juhtunust täpsemalt neljapäeval Hõimuklubis, kuhu ootame kõiki huvilisi!

***
Järgmised hõimuklubi esinejad on:
11. III Aigar Piho, Võrumaa Talupidajate Liidu turismikonsulent, kõneleb
teemal "Vastutustundlik reisimine soome-ugri areaalis (Udmurdimaa näitel)". Ettekannet täiendavad video ja fotod.

25. III kõneleb PIRET PÄÄR jutuvestmisest ning vahendab ungari jutuvestja András Bereczi filmi luiskelugude vestjatest "See on tõsi siis, kui te seda usute"

Info: Soome-ugri Rahvaste Infokeskus, tel 6 445 119, suri@suri.ee

http://www.suri.ee/klubi

tagasi