Soome-Ugri Rahvaste Infokeskuse pressiteade 1.04.03

Metsaneenetsi maailm

Neljapäeval, 3. aprillil kell 18 näidatakse Fenno-Ugria Hõimuklubis Tallinnas Akadeemilise Raamatukogu (Rävala pst 10) konverentsisaalis metsaneenetsi luuletaja, põdrakasvataja, kultuurihoidja ning põlisrahva õiguste eest võitleja Juri Vella 55. sünnipäeva puhul Liivo Niglase dokumentaalfilmi “Juri Vella maailm”.

Film räägib Lääne-Siberis elavast metsaneenetsist Juri Vellast, mehest, kes vastukaaluks pealetungivale "tsivilisatsioonile" on loonud oma maailma.

Juri Vella (kodanikunimega Aivaseda) on neenetsi kirjanik, kes pöördus kümme aastat tagasi oma sugukonna maadele taigasse, et elada normaalset metsaneenetsi elu.
Ta rajas paarikümne hektari suurusele maa-alale suve- ja talvelaagrist koosneva põhjapõdrakasvatuskompleksi, kuhu kolisid elama ka tema kaks tütart peredega. Tegemist pole lihtsa karjakasvatustaluga, vaid omaette väikese maailmaga, mis peab sealsetele elanikele pakkuma kaitset Siberi põlisrahvaid varitsevate ohtude eest, milledeks on ühelt poolt alkoholi põhjustatud degenereerumine ja teiselt poolt traditsioonilistele elatusaladele vaenulik Vene riigi ekstensiivne majanduspoliitika.

Et säästa oma lapselapsi külas valitsevate sotsiaalsete ja psüühiliste probleemide eest, on ta oma talvelaagrisse rajanud kooli, kus viit last õpetavad kaks ukraina päritolu õpetajannat.
Lisaks põdrakasvatusele ja sellealasele ühiskondlikule tööle (Juri Vella on Handi-Mansi AR Erapõdrakasvatajate Liidu esimees) on ta loonud Varjogani vabaõhumuuseumi, etnograafilise ja (põhiliselt enda salvestatud) videoarhiivi hantide ja metsaneenetsite elust.
Kriitik Andres Laasik kirjutas Eesti Päevalehes (13.02.2003): “Tõsielufilm “Juri Vella maailm” räägib midagi olulist. Lugu mehest, kes naaseb põhja-põdrakasvatuse ja tundraelu juurde, õpetab ellujäämist iseendana.”

***

17. aprillil tähistatakse hõimuklubis ersa keele päeva.

15. mail näitab setu kunstnik Evar Riitsaar omatehtud videot mullu Udmurdimaal toimunud etnofuturismi konverentsist ja festivalist “Idna”.

Neljapäeviti iga kahe nädala tagant Tallinnas Eesti Akadeemilise Raamatukogu saalis (Rävala pst 10, III korrus) toimuval klubiõhtul astuvad üles hõimurahvaste, nende kultuuride ja keeltega erinevalt seotud inimesed. Klubiõhtu algab kell 18.00, osavõtt on tasuta. Klubi liikmeid ei registreerita, liikmemaksu ega muid kohustusi pole.
Fenno-Ugria Hõimuklubi korraldajad on MTÜ Fenno-Ugria Asutuse Hõimukeskus ja Soome-Ugri Rahvaste Infokeskus.

Andres Heinapuu
Soome-Ugri Rahvaste Infokeskuse juhataja
e-mail suri@suri.ee,
tel 644 92 70, 056 954 740

Vt ka: http://www.suri.ee/klubi/vellamaa.html;
http://home.uninet.ee/~eva/eesti/juri_vella.htm

tagasi