Soome-Ugri Rahvaste Infokeskuse pressiteade 18.03.03

Kas ungarlane saab olla ka eestlane? Või eestlane ungarlane?
Sellest kõneleb Fenno-Ugria Hõimuklubis Urmas Bereczki

Ungari rahvuspüha tähistamiseks esineb neljapäeval 20. märtsil kell 18 Fenno-Ugria Hõimuklubis Tallinnas Akadeemilise Raamatukogu konverentsisaalis Ungari Instituudi direktor Urmas Bereczki, kes kõneleb ungari-eesti topeltidentiteedist iseenda kogemuse põhjal.
Urmas Bereczki isa on ungarlane, eesti kirjanduse tõlkija, ema aga eestlane. Eestlase eesnimele järgneb ungarlase perenimi. Sündinud on ta Pärnus, elanud rohkem Ungaris kui Eestis. Praegu elab ta Eestis, aga töötab Ungari riigi heaks. Kumb ta on, eestlane või ungarlane? Ise arvab ta, et on mõlemat, topeltidentiteediga. Urmas Bereczki selgitas Soome-Ugri Rahvaste Infokeskusele:
“Topeltidentiteet ei ole lihtsalt kakskeelsus. See võib tekkida ka ilma kakskeelsuseta, aga selle üks ja mitte tingimata kliiniline juhtum on see, kui inimene sünnib kakskeelses perekonnas, kus emakeeleks on üks ja “isakeeleks” teine keel ning kui laps omandab need mõlemad keeled juba lapsepõlves. Kahe või mitme keele omandamise tagajärjel ei teki inimesel automaatselt topeltidentiteeti. Selleks on vaja, et laps kasvaks üles kahes kultuuris ja suudaks ennast emotsionaalselt siduda mõlema rahvaga.
Ma ei ole seda ala uurinud, aga oma eesti ja ungari topeltidentiteedi põhjal võin ehk tähelepanu pöörata asjaoludele, mille olemasolu Eesti ühiskonnas ei ole veel küllalt teadvustatud.”
Urmas Bereczki on filoloog, diplomaat ja keraamik. Ta on õppinud Budapesti ülikoolis ajalugu ja keeli ning Soomes, Ungaris, Rootsis ja Itaalias keraamikat. Ta on tõlkinud eesti kirjandust ungari keelde, avaldanud ajaloo ja kirjanduse alast publitsistikat ning töötanud Ungari Suursaatkonnas Helsingis. Oma keraamikat on ta eksponeerinud isikunäitustel Soomes, Eestis, Ungaris ja Lätis. Praegu vahendab ungari kultuuri Eestisse ja ka eesti kultuuri Ungarisse Tallinnas asuva Ungari Instituudi direktorina.

***

3. aprillil näidatakse metsaneenetsi luuletaja, põdrakasvataja, kultuurihoidja ning põlisrahva õiguste eest võitleja Juri Vella 55. sünnipäeva puhul Liivo Niglase filmi “Juri Vella maailm” (vt lähemalt: http://www.suri.ee/klubi/vellamaa.html).
17. aprillil tähistatakse ersa keele päeva.

Neljapäeviti iga kahe nädala tagant Tallinnas Eesti Akadeemilise Raamatukogu saalis (Rävala pst 10, III korrus) toimuval klubiõhtul astuvad üles hõimurahvaste, nende kultuuride ja keeltega erinevalt seotud inimesed. Klubiõhtu algab kell 18.00, osavõtt on tasuta. Klubi liikmeid ei registreerita, liikmemaksu ega muid kohustusi pole.
Fenno-Ugria Hõimuklubi korraldajad on MTÜ Fenno-Ugria Asutuse Hõimukeskus ja Soome-Ugri Rahvaste Infokeskus.

Andres Heinapuu
Soome-Ugri Rahvaste Infokeskuse juhataja
e-mail suri@suri.ee,
tel 644 92 70, 056 954 740

Vt ka: http://www.suri.ee/klubi/bereczki.html

tagasi