Soome-Ugri Rahvaste Infokeskuse pressiteade 04. 02. 2003

Fenno-Ugria Hõimuklubi tähistab saami rahvuspüha

Neljapäeval, 6. veebruaril tähistab Fenno-Ugria Hõimuklubi saami rahvuspüha. Näidatakse Tallinna Pedagoogikaülikooli video eriala üliõpilase Kaidor Kahari diplomitööd “Saami tsükkel”.
“Saami tsükkel” kõneleb Vene saamidest ja koosneb kolmest episoodist. Esimeses näidatakse eestlastega koos korraldatud kojakonverentsi “Maa ja inimesed”. Teises episoodis näeme lühiportreid saamidest: porokasvatuse õpetajast, kunstnikust ja kahest 17-aastasest noormehest. Kolmas osa tegeleb Koola poolsaare keskkonnaprobleemidega. Tsüklit täiendab lühisüee eesti-saami perekonnast, kes Põhja-Soomes Korrehtal püüab saami viisi loodusega kooskõlas elada. Kommenteerivad autor ja võimalik üllatuskülaline.

Saami rahvuspüha tähistatakse tänavu kõigil saami aladel kümnendat korda. 6. veebruar kinnitati saami rahvuspühaks XV aasta saami konverentsil Helsingis 1992, sest 1917. aastal algas sel päeval Trondheimis esimene saami konverents, milles osales umbes sada põhja- ja lõunasaamide esindajat nii Norrast kui Rootsist. Konverents pani aluse saamide riigipiiridest sõltumatule ühistööle ja väljendas esmakordselt saami rahva ühtsust. Järgmine konverents, milles osalesid ka Soome saamid ja millel moodustati Põhjamaade Saami Nõukogu, toimus alles 1956. Venemaa saamid liitusid Saami Nõukoguga 1992. aastal.
Rahvuspühal korraldavad Norra, Rootsi ja Soome saami parlamendid pidulikke vastuvõtte ning pidustused toimuvad praktiliselt igal pool, kus elab saame. Eestlastele lähim rahvuspäevapidu on Helsingi saamide korraldatav suurejooneline mitmepäevane Samefeasta.

***

20. veebruaril näidatakse Fenno-Ugria Hõimuklubis Kristel Kaljundi ja Liis Ruussaare uurimusfilmi udmurtide identiteedist “Päikeselapsed”.

6. märtsil on külas Indrek Jääts, kes kõneleb Permikomi autonoomsest ringkonnast aastal 2002.

Neljapäeviti iga kahe nädala tagant Tallinnas Eesti Akadeemilise Raamatukogu saalis (Rävala pst 10, III korrus) toimuval klubiõhtul astuvad üles hõimurahvaste, nende kultuuride ja keeltega erinevalt seotud inimesed. Klubiõhtu algab kell 18.00, osavõtt on vaba ja tasuta.
Fenno-Ugria Hõimuklubi korraldajad on MTÜ Fenno-Ugria Asutuse Hõimukeskus ja Soome-Ugri Rahvaste Infokeskus. Hõimuklubi toetab Tallinna linn.


Andres Heinapuu
Soome-Ugri Rahvaste Infokeskuse juhataja
e-mail suri@suri.ee,
tel 644 92 70, 056 954 740

tagasi