Soome-Ugri Rahvaste Infokeskuse pressiteade 26.11.2002

Hõimuklubis näidatakse isepäiseid saame veerevate eestlaste rännuteedelt

Neljapäeval, 28. novembril kell 18 näitab Eesti Akadeemilise Raamatukogu saalis toimuval Hõimuklubi õhtul Artur Talvik intervjuusid kolme isepäise saamiga, keda juunikuus külastas maailmarännuseltskond Rolling Estonians.
Esimesena kohtuti Utsjoel (Soomes) endise Angelite laulja Ulla Pirttijärviga, kes tuli Helsingist Lapimaale tagasi just siis, kui ansambel oli oma kõige järsemal tõusuteel. Praeguseks on ta alustanud edukat soolokarjääri, kirjutanud joiuraamatu lastele, õpetab saamidele ja teistelegi joigamist. Miks ta karjäärist loobus ja koju tagasi tuli, aga veel paljust muustki, jutustab ta Artur Talviku videolindil.
Utsjoelt 12 km kaugusel Sirbmas elab Niillas Somby, kellest kirjutas Äripäev reisimeeste sõnade järgi: “See oli mees, kes osales nn Alta konfliktis, kui Norra valitsus hakkas üle ujutama saamide alasid tulevase hüdroelektrijaama tarvis. Seepeale mindi protsessima ja kardetud dissident lasi juhuslikult iseennast koos tammiga õhku. Ärkas mees aga hiljem haiglas lilli täis palatis kahe politseiniku valvsa pilgu all. Tegelikult tahtis ta rahumeelselt võidelda suurte hüdroelektrijaamade püstitamise vastu, aga kujunes nii, et mees kuulutati Põhjamaade kõige suuremaks terroristiks. Hiljem põgenes ta vanglast ja elas vahepeal Kanada indiaanlaste juures.” Praegu on Niillas Somby Saami Kunstnike Liidu esimees, teeb filme, on kirjutanud lasteraamatuid. Fotonäituse on ta korraldanud Eestiski. Tuntuim saami filmimees Paul-Anders Simma on vändanud temast dokumentaalfilmi “Andke tagasi meie luukered”.
Kirjanik Kirsti Paltto teoseid on tõlgitud lisaks soome ja skandinaavia keeltele ka saksa ja itaalia keelde. Ta oli 2001. aastal Põhjamaade kirjandusauhinna kandidaat. Kuid kogu käesoleva aasta on ta pidanud Utsjoe vallaga sõda Suttesaja (Sulaoja) püha allika kaitseks, mille vee tahab vald pudelisse panna ja maha müüa. Sulaoja kaldal kõneleski ta Artur Talvikule ja tema kaamerale nii allikast kui oma võitlusest.
Kõigi isepäistega õnnestus Artur Talvikul hea kontakt saada. Ulla Pirttijärvi ütles algul, et ta meie auks saam ikingi küll jalga ei pane. Pärast intervjuud aga pani kingad jalga ning läks koguni tundrulaele, et eestlastele laulda. Niillas Somby aga, kes üldse harva intervjuusid annab, vestles Talvikuga nii kaua, et too Saami Parlamenti hiljaks jäi.

Ulla Pirttijärvi viiteid
Helsingin Sanomat:
http://www.helsinginsanomat.fi/uutisarkisto/19980209/koti/980209ko02.html
http://www.helsinginsanomat.fi/uutisarkisto/20000204/kult/20000204ku11.html

Niillas Somby viiteid
http://www.snowchange.org/views/indigenous/mustonen_en.htm

*****

12. detsembril vaadatakse Hõimuklubis uurimusfilmi “Päikeselapsed” udmurtide identiteedist. Filmi autorid on Eesti Humanitaarinstituudi magistrand Liis Ruussaar ja Müncheni Ülikooli doktorant Kristel Kaljundi. Film on valminud Soome-Ugri Rahvaste Infokeskuse ja stuudio Nikodemus koostöös.

Uue aasta esimesel klubiõhtul 9. jaanuaril jagavad muljeid reisist Marimaale soome-ugri teatrifestivalile Anne Türnpu, Rakvere teatri näitlejad ja Päevalehe ajakirjanik Rein Sikk.

Neljapäeviti iga kahe nädala tagant Tallinnas Eesti Akadeemilise Raamatukogu saalis (Rävala pst 10, III korrus) toimuval klubiõhtul astuvad üles hõimurahvaste, nende kultuuride ja keeltega erinevalt seotud inimesed. Klubiõhtu algab kell 18.00, osavõtt on tasuta. Klubi liikmeid ei registreerita, liikmemaksu ega muid kohustusi pole.
Fenno-Ugria Hõimuklubi korraldajad on MTÜ Fenno-Ugria Asutuse Hõimukeskus ja Soome-Ugri Rahvaste Infokeskus. Hõimuklubi toetab Tallinna linn.


Andres Heinapuu
Soome-Ugri Rahvaste Infokeskus
e-mail suri@suri.ee,
tel 644 92 70, 056 954 740

tagasi