Soome-Ugri Rahvaste Infokeskuse pressiteade
2. aprill 2002

Pille Kippar pajatab soome-ugri muinasjuttudest ja peatselt ilmuvast raamatust

Eesti teenekamaid jutu-uurijaid emeriitprofessor Pille Kippar kõneleb neljapäeval 4. aprillil algusega kell 18.00 Fenno-Ugria Hõimuklubis soomeugrilaste muinasjuttudest. Hõimuklubi toimub Tallinnas Akadeemilise Raamatukogu konverentsisaalis (Rävala 10, III korrus).

Pille Kippar rääkis oma pajatamise sissejuhatuseks järgmist:

"Muinasjuttude kaudu saame oma sugulastest paljugi teada. Soomeugrilaste muinasjutte on kirja pandud alates 19. sajandi keskpaigast. Paljud nendest kirjutati esialgu üles keelenäidetena. Sagedasti olidki kirjapanijateks keelesugulastest teadlased, mitte oma rahvas ise.

Rahvusvahelise Aarne-Thompsoni kataloogi tüübinumbrid teevad jutud maailma teadlastele kättesaadavateks ja näitavad, et soomeugrilaste muinasjutud kuuluvad kindlalt maailma muinasjutuvarasse.

Varsti jõuab poolsada juttu sisaldav raamat - Sugulaste muinasjutud - meie lugemislauale. Jutud on enamasti tõlgitud varasematest kakskeelsetest keeleteaduslikest väljaannetest ning pole eesti keeles varem ilmunud.

Järelsõnast saame sugulaste kohta muudki teada: jälgime rahvajuttude jutustajaid ja jutustamise traditsiooni ning vaatame, kuidas mitu rahvast sama juttu tunnevad, ent igaüks loo oma elutingimuste järgi kohandab."

Pille Kippari vestlus laseb meil pilku heita veel ilmumata raamatu sisule. Ta kõneleb ka sellest, kuidas eri naabrid on mõjutanud meie sugulasrahvaste jututraditsiooni ja paljust muust huvitavast.

* * *

18. aprillil tutvustab Niina Aasmäe Tartu ülikoolist ersa kultuuri. Teda aitavad selles Eestis õppivad ersa üliõpilased, kes mõistavad ka ersa laule laulda.

2. mai Hõimuklubis vaadatakse mõnd kirjanik Lennart Mere filmi soomeugrilastest.

Neljapäeviti iga kahe nädala tagant Tallinnas Eesti Akadeemilise Raamatukogu saalis (Rävala pst 10, III korrus) toimuval klubiõhtul astuvad üles hõimurahvaste, nende kultuuride ja keeltega erinevalt seotud inimesed. Hõimuklubi algab kell 18.00, osavõtt on tasuta. Klubi liikmeid ei registreerita, liikmemaksu ega muid kohustusi pole.
Fenno-Ugria Hõimuklubi korraldajad on MTÜ Fenno-Ugria Asutuse Hõimukeskus ja Soome-Ugri Rahvaste Infokeskus. Hõimuklubi toetab Tallinna linn.

Andres Heinapuu
Soome-Ugri Rahvaste Infokeskuse juhataja
andres@suri.ee, tel 6449 270, 056 954 740

Täiendav informatsioon: Eha Viluoja, eha@eki.ee; 6445119
http://www.suri.ee/klubi/