Soome-Ugri Rahvaste Infokeskuse pressiteade
19. märts 2002


Varasta, Marje Joalaid tuleb da basib

Vepsakeelne pealkiri tähendab: "Oota, Marje Joalaid tuleb ja räägib". Tallinna Pedagoogikaülikooli õppejõud Marje Joalaid räägib neljapäeval 21. märtsil algusega kell 18.00 Fenno-Ugria Hõimuklubis vepslastest ja vepsa keelest. Hõimuklubi toimub Tallinnas Akadeemilise Raamatukogu konverentsisaalis (Rävala 10, III korrus).

Marje Joalaid: "Vepslased elavad Karjala Vabariigis ning Leningradi ja Vologda oblastis. 1989. aasta rahvaloenduse andmeil oli neid 12501.

Vepsa keel kuulub läänemeresoome põhjarühma koos soome, karjala ja isuri keelega. Vepsa keelele lähim on karjala keele lüüdi murrak.

Vepsa keeles pole astmevaheldust ja seetõttu on keel säilitanud palju sellist, mis teistes läänemeresoome keeles muutunud või kadunud on. Sellepärast on vepsa keelt läänemeresoome sanskritikski nimetatud. Eriti hästi on säilinud kaashäälikud. Täishäälikuid on aga kadunud nii sõna lõpust kui ka sõna seest, mis teeb vepsa sõnad mõnikord eestikeelsete sarnaseks.

Vepslastel on õnnestunud säilitada suur osa oma traditsioonilisest kultuurist, olgu see kedervarrega ketramine, tohust tarbeesemete valmistamine, alepõletamine või surnud omastele itkemine.

Juba teist korda on vepslastele loodud kirjakeel ja ilmunud on mitmeid õpikuid. Vepsa keel on nüüd küll koolis õppeainena olemas, kuid ainult vabatahtlikuna. Ei jätku ka õpetajaid.

Kahjuks on vepsa külad jäänud üsna tühjaks. Uus aeg pole toonud majanduslikku heaolu, vaid saatnud inimesed hoopis suuremasse kitsikusse.

Ettekandes kõneldakse vepslaste asualadest tänapäeval ja minevikus, nende keelest ja kultuurist, demonstreeritakse keelenäiteid ja vepslaste igapäevaseid toiminguid slaididel."

* * *

4. aprillil on külas Tallinna Pedagoogikaülikooli emeriitprofessor Pille Kippar, kes kõneleb soomeugrilaste muinasjuttudest
18. aprillil tutvustab Niina Aasmäe Tartu ülikoolist ersa kultuuri
Neljapäeviti iga kahe nädala tagant Tallinnas Eesti Akadeemilise Raamatukogu saalis (Rävala pst 10, III korrus) toimuval klubiõhtul astuvad üles hõimurahvaste, nende kultuuride ja keeltega erinevalt seotud inimesed. Hõimuklubi algab kell 18.00, osavõtt on tasuta. Klubi liikmeid ei registreerita, liikmemaksu ega muid kohustusi pole.
Fenno-Ugria Hõimuklubi korraldajad on MTÜ Fenno-Ugria Asutuse Hõimukeskus ja Soome-Ugri Rahvaste Infokeskus. Hõimuklubi toetab Tallinna linn.
Andres Heinapuu
Soome-Ugri Rahvaste Infokeskuse juhataja
andres@suri.ee, tel 6449 270, 056 954 740
Täiendav informatsioon: Eha Viluoja, eha@eki.ee; 6445119
http://www.suri.ee/klubi/