Soome-Ugri Rahvaste Infokeskuse pressiteade
05. märts 2002

Mida ungarlased teavad ja arvavad eestlastest

Ülehomme, 7. märtsil, algusega kell 18.00 tähistab Fenno-Ugria Hõimuklubi koostöös Ungari Instituudiga Ungari rahvuspüha. Tartu Ülikooli uus ungari lektor Krizstina Tóth tutvustab ungarlaste arvamusi ja eelarvamusi eestlastest. Hõimuklubi toimub Tallinnas Akadeemilise Raamatukogu konverentsisaalis (Rävala 10, III korrus).

Hoolimata sellest, et ungarlased on meie sugulasrahvas, erinevad nad meist nii temperamendilt kui kultuurikeskkonna poolest. Ka on ungarlased eestlastega võrreldes suurrahvas. Küllap ei ole suurem osa ungarlastest ühtki eestlast näinud, Eestis käimisest rääkimata.

Ometi õpetatakse ja õpitakse Ungaris eesti keelt. Krisztina Tóth on eesti keelt õppivate ungarlaste seas korraldanud küsitluse, millest selgub, mida nad arvavad eestlastest ja missugused on nende ettekujutused Eestist. Uurimusest selgub ka, miks ungarlased õpivad eesti keelt.

Krisztina Tóth lubas lisaks kõnelda, kuidas ta ise on Eestit ja eestlasi avastanud ja miks ta ei tunne end Eestis võõrana. Samuti jutustab ta oma õpilastest, Tartu tudengitest, ning sellest, kuidas tal oma töös on eesti keele oskusest kasu olnud.

* * *

21. märtsil kõneleb Marje Joalaid Tallinna Pedagoogikaülikoolist vepslastest, kelle keelt on nimetatud ka läänemeresoome sanskritiks.

4. aprillil on külas Tallinna Pedagoogikaülikooli emeriitprofessor Pille Kippar, kes kõneleb soomeugrilaste muinasjuttudest.

Neljapäeviti iga kahe nädala tagant Tallinnas Eesti Akadeemilise Raamatukogu saalis (Rävala pst 10, III korrus) toimuval klubiõhtul astuvad üles hõimurahvaste, nende kultuuride ja keeltega erinevalt seotud inimesed. Hõimuklubi algab kell 18.00, osavõtt on tasuta. Klubi liikmeid ei registreerita, liikmemaksu ega muid kohustusi pole.

Fenno-Ugria Hõimuklubi korraldajad on MTÜ Fenno-Ugria Asutuse Hõimukeskus ja Soome-Ugri Rahvaste Infokeskus. Hõimuklubi toetab Tallinna linn.

Andres Heinapuu
Soome-Ugri Rahvaste Infokeskuse juhataja
andres@suri.ee, tel 6449 270, 056 954 740
http://www.suri.ee/klubi/