Soome-Ugri Rahvaste Infokeskuse pressiteade
20. veebruar 2002

Valentin Kuik: Teadmine teeb vastutavaks ja sunnib tegema valikuid

 

Homme, 21. veebruaril, algusega kell 18.00 näitab Valentin Kuik Fenno-Ugria Hõimuklubis oma mitmeid auhindu võitnud filmi “Lend” (1995, 28 min) ning räägib hantidest, globaliseerumisest, teadmisest ja vastutusest. Hõimuklubi toimub Tallinnas Akadeemilise Raamatukogu konverentsisaalis (Rävala 10, III korrus).

 Valentin Kuik: “Globaliseerumine on uus sõna. Tegelikult ei ole päikese all mitte midagi uut, muutvad vormid ja nimed. Olen seitsme aasta jooksul teinud Siberis kolm dokumentaalfilmi. Kõik need on tehtud mõneaastaste vahedega ja põhimõtteliselt ühes regioonis. Muutused, mis seal selle aja jooksul on toimunud, on sellesama globaliseerumiseks nimetatava protsessi tulemused.

Kui tegin esimest filmi, siis sellist sõna nagu globaliseerumine veel ei olnud. Aga protsess oli käinud ja käis täie hooga. Siis tundus, et see on nõukogude süsteemile iseloomulik nähtus. Tegelikult pole põliselaniku jaoks põhimõttelist vahet, kas tema karjamaad saastab “Sibneft”, “Lukoil” või “Shell”. Kas tema karjamaale püstitatakse puurtorn Tsentrpanga või Maailmapnga rahadega. Kas ta joob ennast surnuks  “Russki razmerist” või “Canadian Goldist”. Kas tema lapse õpetamine internaatkoolis toimub vene, inglise või mõnes muus keeles – tulemus on sama.

Nii kapitalism kui sotsialism on inimese nägu. Üks süsteem toob rohkem esile inimese ühed, teine teised küljed. Siiski on kapitalismi sünnitatud demokraatial ja sõnavabadusel mõned voorused. See annab võimaluse teada ja rääkida. Teadmine toob omakorda kaasa uued hädad. Kui tead, siis oled mingil viisil või määral ka vastutav. Teadmine teeb vastutavaks ja sunnib tegema valikuid. Need aga on juba iga inimese sisemine, sügavalt isiklik probleem, millele ta peab vastust otsima oma südamest.”

 7. märtsil tähistatakse Hõimuklubis Ungari rahvuspüha. Tartu ülikooli uus ungari keele lektor Kirsztina Tóth räägib, millised paistavad eestlased ungarlastele ning miks Eesti temale endale tähtis on.

 21. märtsil kõneleb Marje Joalaid Tallinna Pedagoogikaülikoolist vepslastest, kelle keelt on nimetatud ka läänemeresoome sanskritiks.

 4. aprillil on külas Tallinna pedagoogikaülikooli emeriitprofessor Pille Kippar, kes kõneleb soomeugrilaste muinasjuttudest.

 Neljapäeviti iga kahe nädala tagant Tallinnas Eesti Akadeemilise Raamatukogu saalis (Rävala pst 10, III korrus) toimuval klubiõhtul astuvad üles hõimurahvaste, nende kultuuride ja keeltega erinevalt seotud inimesed. Hõimuklubi algab kell 18.00, osavõtt on tasuta. Klubi liikmeid ei registreerita, liikmemaksu ega muid kohustusi pole.

 Fenno-Ugria Hõimuklubi korraldajad on MTÜ Fenno-Ugria Asutuse Hõimukeskus ja Soome-Ugri Rahvaste Infokeskus. Hõimuklubi toetab Tallinna linn.

 

Andres Heinapuu
Soome-Ugri Rahvaste Infokeskuse juhataja
andres@suri.ee, tel 6449 270, 056 954 740
http://www.suri.ee/klubi.html

 Vaata lisaks:
Valentin Kuik. Lend. Katkeid kirjutatust - http://www.suri.ee/klubi/lend.html
Intervjuu Peeter Sauterile - http://www.peetersauter.ee/teised/kuik.htm