Soome-Ugri Rahvaste Infokeskuse pressiteade
5. veebruar 2002

Hõimuklubis kõneldakse sellest, kuidas saamid Helsingis põhjapõtradeta hakkama saavad

Ülehomme, 7. veebruaril, algusega kell 18.00 toimub Tallinnas Akadeemilise Raamatukogu konverentsisaalis (Rävala 10, III korrus) Fenno-Ugria Hõimuklubi saami rahvuspühale pühendatud õhtu. Helsingi saamide seltsi City-Sa'mit üks asutajaid Raila Pirinen kõneleb saamluse säilimise võimalustest linnas. Lisaks oma kogemustele toetub ta Anna-Riitta Lindgreni uurimusele "Helsingi saamid ja oma keel". Õhtu saab teoks tänu Soome Instituudi toetusele.

Raila Pirinen: "Soome 7000 saamist elab umbes viissada Suur-Helsingis ja üle kahe tuhande mujal väljaspool Saamimaad. Maailma suurim lapiküla on Oslo, kus elab 5000 saami. Siiski on linnasaamlust siiani vähe uuritud. Anna-Riitta Lindgreni uurimus on üks esimestest, mis vaatleb saami eluviisi ja identiteedi muutusi seoses linnastumisega.

Linnas peavad saamid põhjendama õigust olemasolule ja oma kultuurile, sest seal me ei eristu väliselt enamusrahvast. Linnasaam pole piisavalt eksootiline, et saam olla. Linnasaamlus on vastuolus kõigi nende stereotüüpidega, mida on saamidega harjutud seostama. Siiski jäävad ka eluviisi muutudes emakeel ja rahvuslik väärtussüsteem püsima ning käivad inimesega kaasas kogu elu. Väärtused ja kultuuripärand paistavad edasi kanduvat põlvkonnalt teisele, hoolimata elukohast."

Illustratsiooniks sellele, kuidas saami elu on muutunud, näitab Raila Pirinen saami režissööri Paul-Anders Simma tõenäoliselt parimat lühifilmi "Let’s Dance", mis on võitnud Norra rahvusliku lühifilmifestivali peaauhinna, Risto Jarva auhinna Tampere festivalil ja teisigi auhindu. Film on humoristlik jutustus 12-aastase saami poisi esimesest armastusest. Lapimaa pimedusse ja külma toob valguselaigu tantsupeo ootus. Lassi suur šanss kutsuda ilus külapoe müüja tantsule on käes. Kuidas nooruk kõigi raskuste kiuste tantsupeole pääseb ja mis seal juhtub, seda võib näha juba klubiõhtul.

21. veebruaril näitab Valentin Kuik mitmeid auhindu võitnud filmi "Lend" (1995, 28 min) ning räägib hantidest, globaliseerumisest, teadmisest ja vastutusest.

7. märtsil tähistatakse Hõimuklubis Ungari rahvuspüha: Ungari Instituudi kutsutud üllatuskülaline jutustab eestlaste ja ungarlaste suhetest.

21. märtsil kõneleb Marje Joalaid vepslastest, kelle keelt on nimetatud ka läänemeresoome sanskritiks.

Neljapäeviti iga kahe nädala tagant Tallinnas Eesti Akadeemilise Raamatukogu saalis (Rävala pst 10, III korrus) toimuval klubiõhtul astuvad üles hõimurahvaste, nende kultuuride ja keeltega erinevalt seotud inimesed. Hõimuklubi algab kell 18.00, osavõtt on tasuta. Klubi liikmeid ei registreerita, liikmemaksu ega muid kohustusi pole.

Fenno-Ugria Hõimuklubi korraldajad on MTÜ Fenno-Ugria Asutuse Hõimukeskus ja Soome-Ugri Rahvaste Infokeskus. Hõimuklubi toetab Tallinna linn.

Andres Heinapuu
Soome-Ugri Rahvaste Infokeskuse juhataja

Tagasi