Soome-Ugri Rahvaste Infokeskuse pressiteade
8. jaanuar 2002

Hõimuklubis kõneldakse komidest uue aastatuhande künnisel

Neljapäeval kell 18.00 algaval Fenno-Ugria Hõimuklubi õhtul Tallinnas Eesti Akadeemilise Raamatukogu saalis (Rävala pst 10, III korrus) kõneleb Tartu Ülikooli õppejõud Indrek Jääts komidest kolmanda aastatuhande künnisel.

Komid moodustavad umbes veerandi Venemaa Föderatsiooni kuuluva Komi Vabariigi elanikest. Pealinnas Sõktõvkaris on põlisrahva esindajaid umbes kolmandik, ent linn on Indrek Jäätsi sõnul siiski põhiliselt venekeelne. Ametlikud püsisildid on küll vastavalt seadusele kakskeelsed, kuid sisulist infot antakse vene keeles (teated, reklaam jms). Raamatupoodides on komikeelse kirjasõna all parimal juhul kümnendik müügipinnast. Komikeelseid telesaateid edastatakse paar tundi ööpäevas, kordussaated kaasa arvatud.

Kohapealkäinu muljete ja tähelepanekute ning erialasest kirjandusest lisaksloetu põhjal tuleb juttu poliitilisest olukorrast Komi Vabariigis, komide rahvuslikust identiteedist ja keelesituatsioonist. Komimaa maaelu hetkeseisu vaadeldakse Iþma rajooni Lasta küla näitel. Kolhoosid ja sovhoosid on küll alles, ent kiratsevad. Palgad viibivad kuude kaupa. Rahva elatustase on langenud, tervis halvenenud, juuakse palju. Peamine elatis saadakse oma kodusest majapidamisest.

Vesi Iþma jões on ülemjooksul paiknevate tööstuslinnade poolt tugevasti reostatud. Nüüd ihuvad maavaradenäljas ettevõtjad hammast ka Sebõsi kaitsealale, kust loodetakse leida naftat. Sellel pinnal tekkis konflikt, kus ühel pool kohalikud looduskaitsjad, Greenpeace, komi rahvuslased ja kehtiv seadusandlus ning teisel pool ettevõtjad, seljataguseks vabariigi täitevvõim eesotsas president Spiridonoviga. Selle konflikti käik ja lahendus võib osutuda oluliseks pretsedendina, sest sarnaseid probleeme on mujalgi.

Juttu illustreerivad slaidid Sõktõvkarist ja Iþma rajoonist 2001. aasta suvel.

24. jaanuaril tähistab Hõimuklubi koos Ungari Suursaatkonna ja Ungari Instituudiga ungari kultuuri päeva, erandlikult Estonia Talveaias. Kirjandus- ja muusikaõhtu külaliseks on Theatrumis etenduva näidendi "Vader, kus tukk on" autor Ga'bor Görgely. Esitatakse katkendeid tema romaanidest Edvin Hiedeli tõlkes, Ildikó Iva'n Ungari Rahvusooperist laulab Emil Petrovicsi ja Ferenc Liszti vokaalloomingut ning aariaid Imre Ka'lma'ni operetist "Silva". Sissepääs kutsetega, mida saab 10. jaanuaril Hõimuklubist, Ungari Instituudist ja Fenno-Ugriast (Roosikrantsi 6 , I korrus) ning broneerida telefonil 6440445 või välkpostiaadressil viiakadi@eki.ee

7. veebruaril tähistame saami rahvuspüha taas Akadeemilise Raamatukogu saalis.

Neljapäeviti iga kahe nädala tagant Tallinnas Eesti Akadeemilise Raamatukogu saalis (Rävala pst 10, III korrus) toimuval klubiõhtul astuvad üles hõimurahvaste, nende kultuuride ja keeltega erinevalt seotud inimesed. Hõimuklubi algus on kell 18.00, osavõtt on tasuta. Klubi liikmeid ei registreerita, liikmemaksu ega muid kohustusi pole.

Fenno-Ugria Hõimuklubi korraldajad on MTÜ Fenno-Ugria Asutuse Hõimukeskus ja Soome-Ugri Rahvaste Infokeskus. Hõimuklubi toetab Tallinna linn.

Andres Heinapuu,
Soome-Ugri Rahvaste Infokeskuse juhataja