Soome-Ugri Rahvaste Infokeskuse pressiteade
18. detsember 2001

Hõimuklubi toob jõulud Soomest ja Setust Tallinna

20. detsembri Hõimuklubis kõneleb Eesti teenekaim rahvakalendri uurija doktor Mall Hiiemäe hõimurahvaste jõulutraditsioonist. Õhtu juhatab aga sisse Kauksi Ülle koos sõpradega setu jõulumängu mängides, mille värsist "Nõsõq rõõmu mõrsija" ("Tõuse, rõõmu mõrsja") on saanud ta uue hõimuteemalise luulekogu pealkiri. Neile on oma lauludega abiks ka Jaak ja Mart Johanson.

Hõimuklubi toimub Vanalinna Hariduskolleegiumi Gümnaasiumi ringauditooriumis Tallinnas, Vene 22, algusega kell 17.00

Soomeugrilaste jõuludel on palju ühist kõigi teiste meie kliimavöötme rahvaste tavade ja uskumustega. Mall Hiiemäe räägib jõulutraditsiooni ühis- ja erijoontest meie sugulasrahvastel, näiteks ðamanistlikku päritolu ungari jõulusantidest (regöles), ersa ja mokða jõulukodust (roðtuvan kudo), ning sellestki, kuidas Nikkari Samuli Ida-Soomes Niemelä ahju ümber lükata tahtis:

    Just siis, kui jõulukülalised ja talupere olid lauda istunud, kihutas Nikkari Samuli õue, aisakell looga ja kaks raudkella kummagi reeaisa küljes. Ta astus tuppa, teivas käes ja hõikas:
   "Head hommikut, Niemelä naabrid! Kas Tahvan kodus, või lükkan ahju ümber?" ja pistis teiba ahjuaugust sisse.
   "Jumal andku tahvanitele hüva hommikut! Küll meil Tahvan kodus on, jäta aga ahi rahule," vastas Mauno-taat."
(J. Häühä, Vuodenajat. Kuvaelmia itäsuomalaisten vanhoista tavoista.)

Kauksi Ülle vastne hõimu-, maausu- ja regilaulukoeline raamat on pühendatud igas vanuses ja igast rahvusest kallistele inimestele Obist Obinitsani ja Kaamast Pärlijõeni. Olevatele, olnutele ja tulevatele. Pealkiri "Nõsõq rõõmu mõrsija" on värss setu laulumängust, mis on tuntud ka mujal Lõuna-Eestis mõrsjakoolõtuse nime all. Mängus lastakse "mõrsjal" surra ja siis ellu ärgata. Seda mängu mängiti jõuluajal, kui päev oli pime ja lühike ning mõrsja sümboliseerib siin päikest. Aga sama tabavalt sümboliseerib see mäng naise elu, üldse elu, kus surmale järgneb taas sünd ja kurbusele rõõm. Eve Eesmaa on kasutanud luulekogu kujunduses läbiva kujundina päikeseratta motiivi. Sümboli pildistas Udmurdimaal lagunenud väravapostilt Eve Kask.

Hõimuklubis on veel võimalus teha jõulukink hävitatud vadja muuseumi taastajaile.

Uuest aastast jätkab Hõimuklubi uues kohas, Akadeemilise Raamatukogu saalis (Rävala pst 10, III korrus). 10. jaanuaril kell 18.00 näitab Tartu Ülikooli õppejõud Indrek Jääts seal oma Komi-reisi slaide.

Neljapäeviti iga kahe nädala tagant toimuval klubiõhtul astuvad üles hõimurahvaste, nende kultuuride ja keeltega erinevalt seotud inimesed. Hõimuklubi algus on kell 18.00, osavõtt on tasuta. Klubi liikmeid ei registreerita, liikmemaksu ega muid kohustusi pole.

Fenno-Ugria Hõimuklubi korraldajad on MTÜ Fenno-Ugria Asutuse Hõimukeskus ja Soome-Ugri Rahvaste Infokeskus. Hõimuklubi toetab Tallinna linn.

Andres Heinapuu
Soome-Ugri Rahvaste Infokeskuse juhataja

andres@suri.ee, tel 6449 270

http://www.suri.ee/klubi/