Soome-Ugri Rahvaste Infokeskuse pressiteade
21. november 2001

Hõimuklubi tutvustab vadjalasi

Homme kell 18.00 algaval Fenno-Ugria Hõimuklubi õhtul Tallinna Vanalinna Hariduskolleegiumi Gümnaasiumi ringauditooriumis (Vene 22) pajatatakse eestlaste lähihõimlastest vadjalastest. Filmi “Akadeemik Ariste kaks armastust: vadjalased” kommenteerivad autorid Madis Arukask ja Taisto Raudalainen. Telesaatena valminud lühifilmis portreteeritakse nelja tänast Vaipoole vadjalast ning meenutatakse põgusalt akadeemik Paul Ariste rolli selle rahvakillu keele ja pärimuse uurijana.

Vaipooli on kunagise vadjalaste asuala loodepoolseim küladerühm, kus vadja keelt ikka veel kuulda võib. Ent seda isuristunud keelekuju peab aktsepteerima kui ainsat nüüdseks säilinud vadja murret. On tõsiasi, et vadjalaste põlisalasid on juba aastasadu asustanud ka teised rahvarühmad – muuhulgas isurid, soomlased, venelased, eestlased ja mustlased. Vadjalastele on olnud loomulik õppida ära kõikide teiste keeled, kuid maakeeli kõnelemine (vdj ’maatšeeli'; 'pajattaa maassi’) on kahjuks üha taandunud. Praegu kõneleb vadja keelt emakeelena vaid mõnikümmend inimest, kellest osa tulevad kodukülla vaid suviti.

Saate autorid Madis Arukask, Ergo-Hart Västrik ja Taisto Raudalainen on võinud jälgida Luuditsa küla muuseumi asutamist ja selle arengulugu 1990ndate aastate keskpaigast saadik. Nüüdseks on need tuhmid filmikaadrid – fotode kõrval – saanud vaid mälestuseks ühest mälestamiskatsest. Mälu ise aga ei kao.

Septembri alguses, kui muuseumi tarmukas looja ning perenaine Tatjana Jefimova Eesti arhiivides ja erakogudes säilitatavate vadja-teemaliste kogudega tutvumas käis, põletati Luuditsa küla vadja muuseum maani maha. Miilits kahtlustab süütamist. Hävisid kõik kogutud esemed ja materjalid. Kohaliku omavalitsuse lubatud abiga kavatsetakse kevadel püstitada uus hoone ning praegu tegelevad Jefimovid arhiivimaterjalide paljundamise ja erakogude fotodest koopiate tegemisega.

Nii 22. novembri kui ka 6. detsembri Hõimuklubi õhtutel kogutakse annetusi muuseumi taastamiseks.

6. detsembril tähistatakse Hõimuklubis Soome Vabariigi iseseisvuspäeva: Tuglase seltsi kultuurisekretär Tapio Mäkeläinen räägib soomlastest kui tüüpilistest soomeugrilastest.

20. detsembril räägib Mall Hiiemäe Eesti Kirjandusmuuseumist hõimurahvaste jõulukommetest.

Neljapäeviti iga kahe nädala tagant Tallinna Vanalinna Hariduskolleegiumi Gümnaasiumi ringauditooriumis (Vene 22) toimuval klubiõhtul astuvad üles hõimurahvaste, nende kultuuride ja keeltega erinevalt seotud inimesed. Hõimuklubi algus on kell 18.00, osavõtt on tasuta. Klubi liikmeid ei registreerita, liikmemaksu ega muid kohustusi pole.

Fenno-Ugria Hõimuklubi korraldajad on MTÜ Fenno-Ugria Asutuse Hõimukeskus ja Soome-Ugri Rahvaste Infokeskus. Avaldame tänu Hõimuklubi toetanud Tallinna linnale ja Tallinna Vanalinna Hariduskolleegiumile.

 

Kirsti Ruul
Soome-Ugri Rahvaste Infokeskuse referent


Tagasi