Soome-Ugri Rahvaste Infokeskuse pressiteade
6. november 2001


Väino Poikalainen tõlgendab kaljujooniste varjatud sõnumeid

Ülehomme, 8. novembril, algusega kell 18.00 toimub Tallinna Vanalinna Hariduskolleegiumi Gümnaasiumi (Vene 22) ringauditooriumis järgmine Fenno-Ugria Hõimuklubi õhtu, kus Väino Poikalainen Eesti Muinastaideseltsist peab illustreeritud ettekande “Äänisjärve kaljujoonised ja nende temaatika".

Väino Poikalaise sõnul on aastatuhandeid tagasi kivvi ja kaljudele jäädvustatud kaljutaie suure üldistusvõimega, mis tuleneb loodu seotusest muinasinimeste uskumustega. Soome-ugri alade kaljutaidest on eriti tähelepanuväärne Äänisjärve idakalda umbes 6200 – 4600 aasta vanune looming. Neemikute tippudes ja rannalähedastel saartel on kokku teada 25 leiukohta, mis 20 kilomeetri pikkuse ahelana ulatuvad Vodla jõe suudmest piki järve idakallast lõunasse. Sadakond 1300 petroglüüfist on rannakaljust lahti murtud tükkidena jõudnud ka Ermitaaži ja Petroskoi muuseumi.

Selgepiiriliste kujutiste hulgas domineerivad veelinnulaadsed, mida jooniste koguarvust on üle 42%. Sageli moodustavad petroglüüfid kompositsioonilisi tervikuid, kus valitseb teatud sümboolika ja mütoloogiline alltoon. Sümboolse tähendusega on ka paljud liitjoonised (põder-luik, vaal-luik, inimene-luik jne), kahepäised olendid, kehaosade hüpertroofiline esitus, seotus kaljulõhede ja värvianomaaliatega, eriline asukoht jms.

Järgnevatel Hõimuklubi õhtutel kogutakse annetusi septembri alguses Venemaal Leningradi oblasti Kingissepa rajooni Luuditsa külas maha põletatud vadja muuseumi taastamiseks.

22. novembril näitavad ja kommenteerivad Madis Arukask ja Taisto Raudalainen filmi “Akadeemik Ariste kaks armastust: vadjalased”.

6. detsembril tähistatakse Hõimuklubis Soome Vabariigi iseseisvuspäeva: Tuglase seltsi kultuurisekretär Tapio Mäkeläinen räägib soomlastest kui tüüpilistest soomeugrilastest.

20. detsembril räägib Mall Hiiemäe Eesti Kirjandusmuuseumist hõimurahvaste jõulukommetest.

Neljapäeviti iga kahe nädala tagant Tallinna Vanalinna Hariduskolleegiumi Gümnaasiumi ringauditooriumis (Vene 22) toimuval klubiõhtul astuvad üles hõimurahvaste, nende kultuuride ja keeltega erinevalt seotud inimesed. Hõimuklubi algus on kell 18.00, osavõtt on tasuta. Klubi liikmeid ei registreerita, liikmemaksu ega muid kohustusi pole.

Fenno-Ugria Hõimuklubi korraldajad on MTÜ Fenno-Ugria Asutuse Hõimukeskus ja Soome-Ugri Rahvaste Infokeskus. Avaldame tänu Hõimuklubi toetanud Tallinna linnale ja Tallinna Vanalinna Hariduskolleegiumile.

 

Kirsti Ruul
Soome-Ugri Rahvaste Infokeskuse referent


Tagasi