Soome-Ugri Rahvaste Infokeskuse pressiteade
26. aprill 2001

Hõimuklubis tuleb juttu tänasest Euroopast ja kiviaja Põhjalast

3. mail kell 17.00 tuleb Fenno-Ugria Hõimuklubisse esinema Eestit külastav Budapestis asuva UNESCO Euroopa Folklooriinstituudi direktor Miha'ly Hoppa'l. Maailmakuulus etnograaf, folklorist ja šamanismiuurija räägib sel korral UNESCO Euroopa Folklooriinstituudist ning selle tegevusest väikerahvaste kultuuride säilitamisel. Mih?ly Hoppa'li ettekanne on ungari keeles eestikeelse tõlkega.

UNESCO Euroopa Folklooriinstituut loodi 1996. aastal, Mih?ly Hoppa'l on selle direktor 1997. aastast. Instituudi eesmärkideks on Euroopa traditsiooniliste etniliste vähemuskultuuride määramine, dokumenteerimine, kaitse ja taaselustamine, samuti traditsiooniliste kultuuride tutvustamine laiemale üldsusele ning vähemuskultuuridega tegelevate erialade toetamine. Tähtsaks peetakse Euroopa vähemusrahvaste kultuuride propageerimist, nende teaduslikku uurimist, publitseerimist, nendega seotud probleemide tõstatamist ning probleemidele lahenduste leidmist.

Folkloristikaprofessor Mih?ly Hoppa'l külastab Eestit Eesti Teaduste Akadeemia kutsel ning peab siin ka erialaseid loenguid. 2. ja 3. mail räägib professor Hoppa'l Eesti Kunstiakadeemias oma šamanismiuuringutest ning peab 7.–10. maini Tartu Ülikooli eesti ja võrdleva rahvaluule õppetoolis loengusarja teemal “Siberi šamanism tänapäeval”.

Vastavalt Hõimuklubi varasemale kavale esineb 3. mail Ain Sarv, kes kõneleb teemal “Põhjala müüdid on vanemad kui 40 000 aastat” ning annab taustaks kuulata Põhjala muusikat kivi- ja pronksiajast. Ain Sarve ettekanne algab kell 18.00.

Kuidas aitab paleoastronoomia mõista meie minevikku? Kui kaugele ajaloos me oma rahvapärimuste abil vaadata suudame? Kui kaua inimene üldse on Põhjalas elanud? Kas meil on selle kohta ka teaduslikke tõendeid? Ain Sarve ettekanne annab neile küsimustele vastuse. Taustaks mängitav kivi- ja pronksiaja muusika on pärit Taani arheoloogi Cajsa Lundi kokku seatud kogumikult Muinas-Põhjala häältest.

Neljapäeviti iga kahe nädala tagant Tallinna Vanalinna Hariduskolleegiumi Gümnaasiumi ringauditooriumis (Vene 22) toimuval klubiõhtul astuvad üles hõimurahvaste, nende kultuuride ja keeltega erinevalt seotud inimesed. Hõimuklubi algus on kell 17.00, osavõtt on tasuta. Klubi liikmeid ei registreerita, liikmemaksu ega muid kohustusi pole.

Fenno-Ugria Hõimuklubi korraldajad on MTÜ Fenno-Ugria Asutuse Hõimukeskus ja Soome-Ugri Rahvaste Infokeskus. Avaldame tänu Vanalinna Hariduskolleegiumile ja Vanalinna Hariduskolleegiumi Gümnaasiumi direktorile Kaupo Padarile, kes on gümnaasiumi ringauditooriumit koos tehnikaga Hõimuklubile täiesti tasuta kasutada andnud.

Kirsti Ruul
Soome-Ugri Rahvaste Infokeskuse referent

Täiendav info: Urmas Bereczki, Ungari Instituut, uke@eki.ee, tel (0)6440817


Tagasi