8. märts 2001

Rektor ja hantide sõber näitas oma filme


Anzori Barkalaja Foto: Kirsti Ruul8. märtsil toimunud Fenno-Ugria Hõimuklubi õhtul näitas ja kommenteeris oma filme “Nõiatrumm” (40 min) ja “Pimi jõe handid: uus põlvkond?” (15 min) Viljandi Kultuurikolledži rektor Anzori Barkalaja (pildil). Handi filmid tõid kokku rekordarvu publikut - ligi sada huvilist (vaata fotot allpool).

“Nõiatrumm” (1998) räägib šamaanitrummi valmistamisest ja näitab, kuidas Lääne-Siberi šamaanitrummi valmistamise oskused säilivad ja kuidas nad edasi pärandatakse.

Filmi peategelane on Semjon Pesikov, Surguti rajooni Ljamini jõgikonnas elanud hant – viimane meessoost esindaja perekonnas, kus isalt pojale anti edasi huvitavat sünkretistlikku šamaaniliini, mis pärimuse järgi saadi pühalt Nikolailt. Filmi materjal on üles võetud 1997. aasta ekspeditsioonil, kus operaatoriks oli Eesti Keele Instituudi teadur Aado Lintrop.

“Pimi jõe handid: uus põlvkond?” (1999): 1970ndate aastate keskel leiti Pimi jõe basseinis Surguti rajoonis naftat. Ühes naftatööstusega tungis sellele alale massiline kolonisatsioon. Kohalikud elanikud said kultuurišoki osaliseks, sellega kaasnes hantide sisuline väljasuretamine. 1990ndate aastate lõpuks oli märgata kultuurišoki mõju taandumist. Kohalikud handid, kes suutsid säilitada traditsioonilise eluviisi, on hakanud toibuma, eriti avaldub see laste käitumises. Filmi sõnum erineb enamikest samateemalistest teostest, kus hante on kujutatud abitute ja haletsusväärsete ohvritena. Naftatööstuse kujundatud maastik on siiski nende elukeskkond, millega nad proovivad kohaneda, otsides aktiivselt uusi ellujäämisstrateegiaid.

Foto: Anne-Malle HallikFilmi materjal on üles võetud ekspeditsioonil 1998. aasta augustis. Filmi operaator ja kaasautor on Tallinna Pedagoogikaülikooli filmi- ja režiiõppetooli üliõpilane Veiko Taluste, kes Hõimuklubi õhtul koos Anzori Barkalajaga võtteperioodi meenutas.

Fenno-Ugria Hõimuklubi korraldajad on MTÜ Fenno-Ugria Asutuse Hõimukeskus ja Soome-Ugri Rahvaste Infokeskus.

Hantide kohta vt ka Anzori Barkalaja koostatud lehekülge: http://haldjas.folklore.ee/rl/folkte/sugri/hant/index.html

 

Kirsti Ruul
Soome-Ugri Rahvaste Infokeskuse referent


Tagasi