Ajaleht Vek kirjutab soome-ugri ohust,
Komi Rahva Tassünni Komitee esimees Markov lubab lehe kohtusse kaevata

Ajalehes Vek (9.-16. X) avaldati Igor Averini artikkel "Suur-Soome püüab tungida Jenisseini" (Velikaja Finljandija stremitsja k Enisseju).

Venemaa TA Etnoloogia ja Antropoloogia Instituudi teadur kirjutab, et muhameedlik Lõuna-Venemaa pole ainuke nõrk lüli riigi föderatiivses süsteemis. Mordvalased, marid, udmurdid ja komid, kes ei paistnud varem poliitilise temperamendiga silma, on saanud impulsi rahvusliku eneseteadvuse tõusuks. Toetust otsivad nad etniliselt lähedastelt riikidelt. "Nende autonoomiate sümpaatiavalik on langenud riikidele, kes kuuluvad Venemaale geopoliitiliselt mitteheasoovlike hulka: Ungari (NATO liige), Eesti (NATO liikmekandidaat) ja üha enam pretensioonikas Soome, kus kõlavad üleskutsed "Botnia lahest Jenisseini ulatuva Suur-Soome loomiseks". Soome luteri misjonärid tegutsevad aktiivselt, samuti on populaarne Soome-Ugri Rahvaste Noorteassotsiatsioon. Kõige halvema stsenaariumi puhul võib Venemaa põhjapiirkonna ja Kasahhi steppide vahel tekkida "Uurali-Volga destabiliseeriv tsoon".

Eraldi puudutas vene teadlane Komi Vabariiki: "1926. aastal olid Komimaa elanikest 92% komid, aga 1989 ainult 28%. Komid mäletavad seda hästi. Praegu on vabariigi majandust haaranud tööpuudus tinginud uusasukate suure äravoolu. Tugevneb Soome kohalolek. Komi poliitiline eliit kõneleb üha jonnakamalt "etnilisest õigusest" loodusvaradele, komi keele oskuse nõudest riigiametis töötamise eeldusena ja vabariigi kodakondsusest. Rahvustevahelistel suhetel on kindel tendents halvenemisele, kuigi avalikust konfliktist veel kõnelda ei saa. Siiski sai hiljuti teatavaks, et vabariigis on alustatud mingi "Komi vabatahtliku armee" formeerimist."

Komi Vabariigist kirjutatut peab Komi Taassünni Komitee esimees ja Komi riigikogu asespiiker, Riigiduumasse kandideeriv Valeri Markov laimuks ning on lubanud nii autori kui ajalehe kohtusse kaevata. Selle kohta on ilmunud komi venekeelses ajalehes Molodjoþ Severa (21. X) artikkel Valeri Markov on ette võtnud "igavese kohtuprotsessi". Artiklit illustreerib Markovi foto koos Eduskunna esimehe Riitta Uosukaineniga, allkirjaks: "Kui uskuda ajalehe Vek väljamõeldisi, võib V. Markov hästi sobida Soome imperialismi agendiks".


© SURI
Fenno-Ugria Infoleht, 1999, nr 4