Survival: Jugani hantide maa on päästetud

Põlisrahvaste abistamisorganisatsiooni Survival kampaania aitas säilitada Jugani hantide maa viieks aastaks, kirjutas Survival Les Nouvelles (nr. 36, 1999):

Oktoobris 1998 kirjutasid Survivali toetajad kirju, et aidata Jugani hante Lääne-Siberis, kelle maad ähvardasid naftaluurega seotud lepingud. Jugani hantide kogukond on üks vähestest piirkondadest, kus pole hävitavalt mõjuvat nafta ja gaasi kaevandamist toimunud. Handid tahtsid oma maa kuulutada biosfääri kaitsealaks, et nad saaksid elada rahus ilma pidevalt ähvardava naftakompaniide invasiooniohuta.

Mõne nädala jooksul pärast Survivali infolehes ilmunud üleskutset sai Handi-Mansi autonoomse ringkonna kuberner ohtralt kirju igalt poolt maailmast, nii et ta oli sunnitud kohtuma Jugani hantide esindaja Vladimir Kogontšiniga. Kaitseala järelvalveks moodustatud komisjon, mis polnud juba üle aasta tegutsenud, pidi samuti sellest johtuvalt uuesti tööd alustama. Lõpuks otsustati luua ‘regionaalne rahvuspark’ ja nafta või gaasi kaevandamine sellel territooriumil keelustati viieks aastaks.

Kuigi palju probleeme on veel lahendamata, on see Jugani hantide jaoks suur edu. Otseselt ähvardav oht on tagasi tõrjutud ja see annab selge kinnituse, et nende maa väärib kaitset.

Saavutatud edu näitab veel kord, et Survivali kirjakirjutamise kampaania tõi reaalselt kasu: administratsioon oli pärast protesti sunnitud tegutsema.

Jugani hantide esindajad on Survivali tänanud nende töö eest, “ilma milleta see protsess poleks paigast liikunud”.


© SURI
Fenno-Ugria Infoleht, 1999, nr 4