Neliteist ja pool tuhat aastat Baðkortostani koobastikes

“Soome arheoloogi ettekannet tõlkis eesti kunstnik Loit Jõekalda, kes endise Nõukogude Liidu kodanikuna valdab hästi rahvusvahelise suhtlemise keelt,” kommenteeris 27. juuli Sovetskaja Bas^kirija Ufaas toimunud rahvusvahelist kaljujooniste uurimist käsitlevat väliseminari "Uurali ja Volga-äärsete rahvaste muistne kunst”.

Kunstnik Loit Jõekalda on uurinud ja jäädvustanud praeguste Venemaa alade kaljutaiet juba ligi 15 aastat. Oma seekordsest reisist räägib ta järgmist.

Pealinnast kaljukoopasse

Tänavu juulis käisime vaatamas ja uurimas Lõuna-Uurali koopajooniseid. Vene poole kohati lausa ülepingutatud külalislahkuse tõttu jäi selleks aga paraku üsna vähe mahti. Suurem osa ajast möödus Ufaas temaatilisel konverentsil. Algul suhtusime asjasse skeptiliselt, ent lõpuks kujunes ettevõtmine üsnagi suurejooneliseks.

Ühe Lõuna-Uurali kuulsama, S^ulgantas^s^i ehk vene keeli Kapovo koopa üks korrustest oli suletud, kuna ligi kolme kilomeetri pikkustesse käikudesse keevitatud rauast redelid roostetavad ja lagunevad. Nii nägimegi seekord joonistest ainult osa. Koopa kõige raskemini ligipääsetavatesse soppidesse, seintele ja lagedele punase värviga maalitud jooniste vanus on umbes neliteist ja pool tuhat aastat. Sealset kaljutaiet on uuritud ligi 40 aastat. Uurimist jätkuks veel küllaga, ent paraku ei jätku raha.

Soome-ugri esiisade kunst

Üheks üllatuseks osutusid vabaõhu-kaljumaalingud umbes 150 kilomeetrit Ufaast ida pool Jurjuzani jõe ääres. Pikal maalingutega friisil on kujutatud mitmeid huvitavaid sümboleid. Osa sarnaneb peremärkidega, osa on ornamendilaadsed katked. Leidub ka inimfiguure. Need on väga sarnased Soomes avastatud kaljutaidega.

Eelmisest aastast pärineb uus tähtis leid Koola poolsaare lõunaosas. Mitmetel Umba jõe saartel ja kaldakaljudel on väga huvitavaid jooniseid, mis sarnanevad nii Karjala, Äänisjärve kui ka Alta piirkonna omadega. Uuralitest tulles tegimegi vahepeatuse Karjalas. Seal on umbes 5 000 aasta vanused neoliitikumiaegsed joonised ja kaljuraiendid.

Illegaalidena Moskva rongis

Venemaal peavad viisad olema sihtkohas registreeritud. Enne ei tohi sealt lahkuda. Ufaas organiseeriti aga asja nii põhjalikult, et nädala ajaga ei suudetud meie dokumente korda ajada. Lahkumispäeva hommikul lubas vagunsaatja meie neljaliikmelise seltskonna ebaseaduslikult rongi. Ütles, et sõitke ilma dokumentideta Moskvasse, küllap need passid ja viisad teile järgi saadetakse. Kolm minutit puudus rongi väljasõidust, kui üks sõber joostes tuli ning meile meie tembeldatud viisadega passid rongi ulatas. Lõpp hea, kõik hea.

Üles tähendanud Helen Kõmmus