PYGMI JAZZ TRIO (Soome-Eesti)
Tallinna Kunstihoone
13. oktoober kell 19.00

Jazzsaksofonist Jari Perkiomäki ja etnolaulja Sirkka Kosonen on juba mitu aastat teinud koostööd pügmeejazzi projektides, kus erilisel moel liituvad jazziimprovisatsioon ja Aafrika pügmeede laulustiilid kõrvuti teiste, rahvamuusikast pärit, eriliste hääletekitamisviisidega. Seekordses grupis on osaliseks ka eesti kitarrist Jaak Sooäär.

Ees ootab muusikaline matk, kus läbitakse aafrika pügmeelaulud, lapi joiud, karjala nutulaulud ja mongoolia kurgulaulud kuni freejazzini välja - põnev ja mitmepalgeline helidematk ümber maailma.

Lauljatar Sirkka Kosonen

Venemaa piiri lähedal Kerimäel sündinud Sirkka Kosonen lõpetas 1995. aastal Sibeliuse Akadeemia rahvamuusika osakonna ning tema erialaks on erinevad laulutehnikad kogu maailmast. Lisaks Pygmi Jazz Triole on ta Soomes tuntust kogunud ka kollektiivides Me Naiset, Burkalat ja Helsingi Kaks'rivinaiset.
Alates 1998.aastast on ta teinud koostööd jazzmuusikutega, ühendades svingiva pügmee-laulu - mis ühendab joodeldamist meenutava oktavite kiire vahetuse põnevate rütmidega - jazzimprovisatsioonidega. Selline lähenemine on üks võimalustest tutvustada Aafrika jazzmuusika juuri.

Saksofonist ja muusikadoktor Jari Perkiömäki

1961.aastal Poris aastal sündinud Jari Perkiömäki on soome esimene jazzidoktor, hinnatud pedagoog ja muusikuna tegev juba üle 20 aasta. Tema uurimustöid võib leida aadressilt www.siba.fi/ethesis. Doktoritöö juurde kuuluvad lisaks kirjalikule uurimusele ka CD Shades (1997), mis on pälvinud tunnustust üle maailma, ning salvestused viielt Jari Perkiomäki kontserdilt
aastatest 1997-2002. Tema kontserdid oli veenvad näited jazziajaloo olulisusest ja muusika tähtsusest. Põhitegevus jaotub õpetamise ja osakonna juhtimise, harjutamise ja esinemiste vahel, millest kahte viimast peab ta vaimse tervise koha pealt vältimatuteks. Bändiliikmena on ta seotud oma kvarteti, pügmee-projekti ja Pekka Helin Hardjacks'idega. Olulisemad ülesastumised on olnud Mike Nock'i tuur Austraalias, kontsert koos Randy Breckeriga ning kümme aastat Mika Myllari kvintetis. Pygmee-jazzi project koos Sirkka Kosoneniga on pälvinud suurt tunnustust nii
kuulajatelt kui kriitikutelt Soomes ja Rootsis.

Kitarrist Jaak Sooäär

Jaak Sooäär on Eestis praegu üks väljapaistvamaid ja toimekamaid jazzmuusikuid, muuhulgas esinenud koos selliste mainekate Euroopa artistidega nagu Daniel Erdmann, Han Bennink, Raoul Björkenheim, Achille Succi, Sture Ericsson, Arkadi Gotesman, Conny Bauer, Pierre Dörge, Gavin Bryars, John Schröder, Aske Jacoby, Ramon Lopez, Eric Brochard, New Jungle
Orchestra, Ron McClure, Petras Vyshniauskas, Liudas Mockunas, Mikko Innanen
jt. Tema rahvusvahelistest ansamblitest on tuntuimad The Dynamite Vikings, Erdmann/Sooäär Dessert Time ja Almost Zebra.. Sooäär on esinenud kõigis Skandinaaviamaades, Balti riikides, Venemaal, Saksamaal, Prantsusmaal ja Madalmaades.
Tuntud eesti folkjazzi ansamblile Eesti keeled on Jaak Sooäär komponeerinud ja arranzeerinud hulga muusikat. Ansambel pälvis 2003.aasta plaadiauhindade jagamisel parima Etno/Folk Artisti tiitli. Jaak Sooäär on üks Eesti Jazzliidu asutajaliikmetest ja selle esimees. Praegu on Sooäär kitarriõppejõud Eesti Muusikaakadeemias ja jazziosakonna juhataja.

Piletid 75.-/50.-(tudeng, pensionär) Piletipunktist ja Piletilevist

tagasi