Kastellaanimaja galeriis avatakse luulenäitus

Kolmapäeval, 13. oktoobril kell 15-16 avatakse Kastellaanimaja galeriis liivi luuletaja ja kunstniku Valt Ernštreidi ja läti kunstniku Zane Graudiņa ühisnäitus “Inter/rational”. Näitus hõlmab Valt Ernštreidi luuletekste ja Zane Graudina fotosid, mis pärinevad 2004. aasta kevadel Riias ilmunud Valt Ernštreidi esikluulekogust “Inter/rational”.

Luulenäituse idee on sündinud raamatu “Inter/rational” valmimise käigus ja selle põhiliseks ülesandeks on tuua luule lugejale lähemale selle eksponeerimise abil. Näituse kujunemist toetas ka raamatus kasutatud fotode hulk, kuna juba raamatu loomise algusest oli kõigil osalistel selge, et sellest peab tingimata saama pildiraamat. Luulenäitus “Inter/rational” on tänavu mais olnud nähtav Riia galeriis AG7 ja pea-aegu kogu suve Läti põhjaosas asuva Gulbene-Alūksne kitsarööpmelise raudtee vagunites.

Kui Ernštreidi luules suhtestuvad maailmakodanik ja liivlane ning viimane ilmutab end arhetüüpsetes looduspiltides või müütilise maailma ootamatutes peegeldustes kaasaegses linnamaastikus, siis Graudiņa fotode “geomeetria”, kõik need täpselt väljamõõdetud aknaread, majanurgad, puuokste geomeetria autoaknal või vari tänavasillutisel, raudteede ristumisnurkadest moodustuvad hulknurgad jne fikseerivad luuletuste meeleolu. Samas pole unustatud luuletajat ennastki: näeme Ernštreiti astumas valgusest varju, mõtlikul ilmel suitsu tegemas või istumas Liivi rannas vana tuletorni varemete juures – reaalse isikuna. Luuletaja viibiks justkui algusest lõpuni kogu aeg kohal, lahkumata oma tekstide juurest hetkegi.

Eesti kultuuriüldsus teab Valt Ernštreiti mitte ainult kui luuletajat, liivi liikumise eestvedajat, liivi keele uurijat ja magistrikraadiga keeleteadlast, vaid ka kui kunstnikku. 1994. aastal esines ta isiknäitusega “Arhitektuur” Mustpeade maja galeriisTallinnas. Valt Ernštreit on esinenud isiknäitustega ka Soomes ja Lätis, samuti osalenud grupinäitustel Lätis, Eestis ja Soomes.
Valt Ernštreit on koostanud ja tõlkinud 1998. aastal ilmunud liivi luule antoloogia “Olen sust kavalam, tursk” .
Zane Graudiņa õpib praegu Läti Kunsti Akadeemia graafika osakonna magistratuuris. Osaleb näitustel alates aastast 1999. Praegu tegeleb põhiliselt graafilise disainiga. Z. Graudiņa proosat on omal ajal avaldatud erinevates väljaannetes Lätis.

Luulekogu „Inter/rational“ käsikiri võitis aastal 2003. Klāvs Elsbergs’i luulepreemia, mis antakse Lätis parima esikluulekogu väljaandmiseks.

Näitus Kastellaanimaja galeriis jääb avatuks 1. novembrini.

tagasi