HÕIMUPÄEVAD 2002
Eesti maakondades ja linnades

 

OOTAME TEID NÄITUSE AVAMISELE!

15.OKTOOBRIL KELL 16.00 avatakse
Eesti Akadeemilise Raamatukogu galeriis
(Rävala 10)
Eesti Kunstiakadeemia Mordva ekspeditsiooni tööde näitus "AKEN".


EKA üliõpilased töötasid möödunud suvel kuu aja jooksul Mordvamaal ersa ja moksha külades. Ersad ja mokshad, oma kirjakeele ja etnilise identiteediga rahvad, ütlevad enda kohta, et nad on "ühe pea, kuid kahe suuga rahvas", mordvalaste nime nad enda kohta ei kasuta.

Mordvalased on läänepoolseim volgasoome rahvas, kes on suutnud püsida, säilitada oma keeled ja omanäolise kultuuri Moskvast vaevalt pooletuhande kilomeetri kaugusel. Kuigi mordvalaste koguarv küünib üle miljoni (1,154 mlj ), elab neist Mordvamaal vaevalt kolmandik (27%) kõrvuti venelaste ja tatarlastega. Suurem osa elab gruppidena naaberoblastites (Samaras, Pensas, Orenburgis).

EKA üliõpilased joonistasid ersade ja mokshade traditsioonilisi rahvakunstiesemeid, nikerdatud aknakaunistusi, tikandeid, ehteid.

Paljud moksha naised kannavad veel igapäevaselt traditsiooniliste lõigete järgi valmistatud rahvarõivaid ja vanu ehteid. Rõivaste tikandid on rikkalikud ja värvikirevad. Ersade valgepõhjalised, kuid samuti rikkalike tikanditega rõivaid leidus kodudes vähe, neid oli peamiselt kooli- ka koduloomuuseumites. Ersa rahvariiete motiivistik ja värvivalik tundusid olevat eesti rõivastele lähedasemad, samuti nagu ersad isegi.

Enam kui 300 fotol on jäädvustusi külamiljööst, igapäevasest külaelust, peetripäeva tähistamisest, külapeost, inimestest.

Näitus jääb avatuks 16.novembrini.

Kadri Viires
EKA ekspeditsiooni juh
t

TAGASI