hõimupäevad 2001 | näitused | teater | kontserdid ja peod | pressiteated

Soome-Ugri Rahvaste Infokeskuse pressiteade
9. oktoober 2001

 

Tänavusi hõimupäevi kroonivad teater ja džäss
Hõimupäevad 15.-21. oktoober

Esmaspäeval, 15. oktoobril algavad 25. hõimupäevad Eestis. Hõimupäevad on soome-ugri maailma tähtsaim regulaarne kultuurisündmus, mida tähistati Eestis esmakordselt 73 aastat tagasi.

Vastavalt 1931. aastal toimunud IV soome-ugri kultuurikongressi otsusele tähistatakse hõimupäevi kõikjal soome-ugri maailmas iga aasta oktoobrikuu kolmandal nädalavahetusel. 1940. a hõimupäevade tähistamise traditsioon katkes, kuid eesti-ungari seltside initsiatiivil see 1988. a taastati. 1991. aastast on hõimupäevade peakorraldajaks Fenno-Ugria Asutus. Möödunud aasta detsembris toimunud soome-ugri rahvaste III maailmakongressil kuulutati oktoobri kolmas laupäev hõimupäevaks. Eestis on hõimupäevade tähistamine muutunud traditsiooniliseks suurürituseks.

Tänavu toimub peale traditsiooniliste suurte hõimukontsertide Tallinnas ja Tartus suur avalik kontsert ka Rakveres. Väiksemate linnade ja maakondade koolides ja kultuurimajades toimuvaid väiksemaid kontserte kokku lugeda ei jõuagi. Esmakordselt on lisaks rahvamuusikale võimalik Tallinnas Sossi klubis nautida ka kõrgetasemelist soome-ugri džässi.

Tartus ja Tallinnas leiab aset teatrisündmus “Boreaalse teatri piirid postmodernis kultuuriruumis”. Sündmusel osaleb tuntud udmurdi näitleja Olga Aleksandrova, kes esitab rahvusvaheliselt menukaid etnofuturistlikke monoetendusi “Kolm pulmalaulu” (ainult Tartus) ning “Unedest ja lauludest kootud”. Tartus saab näha veel videoid Mäemari Draamateatri etendusest ja udmurdi kunstniku Kutšõran Juri  performance’ist ning toimub arutelu kõige nähtu põhjal, millest on oodatud osa võtma teatrikriitikud, märgiteadlased, feministid ning kõik teised huvitatud.

Soomeugrilisi näitusi on hõimupäevade ajal nii Tallinnas, Tartus kui ka Haapsalus.

Hõimupäevadeks saabub Eestisse üle poolesaja külalise Soomest, Ungarist ja Venemaa soome-ugri aladelt, kes esinevad kümnetes koolides üle kogu Eesti.

Ida-Virumaal ja Lääne-Virumaal karjalaste ansambel Karjalan Gornitša (Karjala kamber)

Järvamaal udmurtide folklooriansambel Pinal Taur (Uus sajand)

Põlvamaal ja Võrumaal marid Marimaa Volžski rajooni Karai külast

Jõgevamaal neenetsid, handid ja komid Salehardi linnast Jamali Neenetsi Autonoomsest Ringkonnast

Hiiumaal komi ansambel Zilgan Turun (Kuljus)

Hõimupäevade suurematel üritustel kogutakse annetusi septembri alguses Venemaal Leningradi oblasti Kingissepa rajooni Luuditsa külas maha põletatud vadja muuseumi taastamiseks.

Lähem info hõimupäevade kohta: Jaak Prozes, tel 6445 119, jprozes@eki.ee

Lähem info hõimupäevade Tartu ja Lõuna-Eesti programmi kohta: Kauksi Ülle, tel (07)420380, ylle@haldjas.folklore.ee

 

Kirsti Ruul
Soome-Ugri Rahvaste Infokeskuse referent
kirsti@suri.ee
6449 270

 


hõimupäevad 2001 | näitused | teater | kontserdid ja peod | pressiteated