etnofutu | hõimupäevad 2001 | boreaalne teater... | suri


Valentina Matjukova ja "Inimese teekond"

1974. aastal sündinud lavastaja Valentina Matjukova on õppinud Joškar-Ola muusikakooli lavakunstiosakonnas näitlejaks ning 1999. aastal lõpetanud Venemaa Teatriakadeemia (end GITIS) muusikateatri lavastajana. Tema juhendajaks oli Oleg Kudrjašov. Pärast lõpetamist suunati Matjukova Tsikmässe (Kozmodemjanski) Mari Rahvusteatri 1994. aastal asutatud mäemari filiaali lavastajaks. 2000. aastal iseseisvus filiaal Mäemari Draamateatriks ning Valentina Matjukovast sai selle kunstiline juht. Teatris töötavad põhiliselt noored näitlejad. Lisaks "tavalistele" etendustele on nad asunud tegema ka "eksperimentaalseid". Üks niisugustest ongi

"Inimese teekond"
(või "Inimese elutee"; mäemari keeles "Edemõn äeläemäš kornõžõ")

Etenduses vaadeldakse Inimese elu sünnist surmani, milles ta peab läbima kolm katsumust. Kasutatakse mäemari rahvamuusikat ja rahvuslikku märgikeelt, eriti kolme värvi tähendusi: valge – puhtus, süütus; punane – kirg, võitlus, sõda; must – surm, reetmine. Mängivad Aleksandr Silvestrov, Vassili Silduškin, Marianna Mihhatkina ja Natalija Petrova.

Mäemari Draamateater on ainus mäemarikeelseid etendusi andev elukutseline teater maailmas. Mäemari keelt kõneleb 42 000 inimest, kes elavad põhiliselt Venemaal Mari Eli Vabariigi Mäemari rajoonis, vähemal määral on neid ka Tšuvašimaal ja Marimaa pealinnas Joškar-Olas. Volga kaldal asuvas rajoonikeskuses Tsikmäs (vene k Kozmodemjansk) elab 25 100 inimest.

Mäemari teater on seni esinenud lisaks oma rajoonile ka Joškar-Olas ja Tšuvašimaal, Käesoleva aasta juunis osaleti Sõktõvkaris soome-ugri laste- ja noorsooteatrite festivalil, juulis aga esimest korda välismaal – Viljandis IV soome-ugri etnofuturismi konverentsil.


etnofutu | hõimupäevad 2001 | boreaalne teater... | suri