etnofutu | hõimupäevad 2001 | boreaalne teater... | Olga Aleksandrova | suri


Karutapp keset teatrilava, ugri moodi
Postimees, esmaspäev 18.12.2000

[ - - - ]

Udmurdid korraga laval

Udmurt Olga Aleksandrova mängis etendust «Ulon puzhy» («Unedest ja lauludest kootud»). Kirsikka Moring ütles, et soomlastele esindab Olga korraga kõiki udmurte. Laval oli Olga boreaalses üksinduses.

Olin just mõelnud tema eelmisele Eestiski käinud monoetendusele «Kolm pulmalaulu», kus Olga oli itkusid laulnud, trummi tagunud ja näidanud, kuidas üks murt maailmas elab.

Kui midagi ette heita oli, siis ehk seda, et ta oli liiga väljapoole suunatud, oli rohkem asi udmurtide kohta kui udmurdi asi. Kumb ta seekord oli, ei tea.

Kavalehel oli ainult lakooniliselt öeldud, et kolmest elu põhivärvist tähendab valge puhtust, noorust ja lootusi, punane armastust ja kirge, must aga vanadust, tarkust ja surma.

Ülalt alla tulek

Laval olid puust kangasteljed, mis on ühtlasi maailm, mille kohal pöörlevad päike ja kuu, musta kleeplindiga kusagil ülevalpool põhjanaela küljes kinni.

Inimene selle keskel, ei ülal, ei all, vaid pöörlemise keskkohas. Kootakse ja põimitakse lõimesid, mis on ühtlasi ohvrilindid pühade kangapuude küljes.

Mõtlesin veel, et on õigus neil ugri-suunitlusega noortel, kellele kõige tähtsam teadmine udmurtide kohta on nende rahvalaulude viiside ilu.

Jalad hakkasid lisaks rütmi löömisele tantsusamme tegema ja viisid läksid rohkem setu, ersa ja mari tsuhkainuhkaitamise moodi siis, kui lugu punaseks läks ja allapoole, keskmisse ilma tuli. Tants polnud nii kirglik kui tavaliselt seal Volga kandis.

Olga värv oli punane. Ta kudus kolmest elu põhimisest värvist kangast, mille kiri jääb siia ilma ka pärast seda, kui ta ise alumisse, musta ilma on ära läinud.

Etendus koosnes udmurdi pärimuskultuurile olulistest märkidest, aga folkloor polnud. Dekoratsiooni-kostüümi täpselt nii palju kui tarvis ja mitte rohkem, lavakeel väga minimalistlik.

Eesti analoogi on pakkunud Anne Türnpu, kes tegi samas stiilis «Kalmuneiu». Tõsi küll, rohkemate inimestega laval. Udmurdid lavale üle ühe inimese ilma vägivallata vist ei saaks.

Ott Heinapuu
semiootikaüliõpilane


etnofutu | hõimupäevad 2001 | boreaalne teater... | Olga Aleksandrova | suri